26 Temmuz 2017, Çarşamba, 12:18

Kapadokya Turu

Kapadokya kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Fırat Nehri, güneyinde Toros Dağları ve batısında Tuz Gölü bulunan bölgenin adıdır. Günümüzde Nevşehir ilimizle özdeşleşmiş olsa da gerçekte büyük bir coğrafyadır. Güzel atlar diyarı olarak da bilinir. Kapadokya tarih içerisinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kapadokya Bölgesi’nin tarihi M.Ö. 3000’lerde yaşamış Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar gitmektedir. Kapadokya Bölgesi’ni üç ana dönemde incelemek mümkündür. Birinci dönem paleolitik, neolitik ve antik dönemlerdir. İkinci dönem Roma ve Bizans dönemleri ve son dönem Türk dönemidir.

Antik ve turistik bir bölge olma özelliğini koruyan Kapadokya’da düşman hücumlarından korunmak için yer altına oyulmuş birbirine dehlizler veya kuyularla bağlı katlardan meydana gelen Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, Göztezin, Konaklı yer altı şehirleri vardır. Hayat için her türlü imkanın bulunduğu yeraltı şehirlerinde, dışarıyla bağlantılı olan koridorlar, bir yatak üzerinde dönen değirmentaşı biçimindeki büyük taşlarla kapatılıyordu. Kapadokya bölgesinde Bizans döneminden kalma tüf (yumuşak) kayalara oyulmuş kiliseler, capellalar, manastırlar ve keşiş hücreleri vardır. Ihlara Vadisi, Zelve, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Avanos, Belisırma Vadisi, Avcılar, Uçhisar, Ortahisar ve Soğanlı Vadisinde yüzün üzerinde kilise ve capella bulunmaktadır. Özellikle Ihlara Vadisi, yapılarının çokluğu ve duvar resimlerinin çeşitliliğiyle dikkati çekmektedir.

Kapadokya, Anadolu’nun ortasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken enfes turistik bölgelerden birisidir. Gerek meşhur peri bacaları, gerek tüf kayalara oyulmuş yapıları, gerekse yer altı şehirleri keşfedilmeyi bekliyor. Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşerse size önerebileceğim bir tur programı sunmak isterim.

KAPADOKYA TURU 1. AŞAMA

(Tuz Gölü, Aksaray, Ihlara, Derinkuyu Yer Altı Şehri, Dervent, Paşabağ)

Tuz Gölü
Tuz Gölü

İstanbul veya Ankara üzerinden geliyorsanız güneş doğmadan Şereflikoçhisar’a varın. Güneşin doğuşunu Tuz Gölü‘nde karşılamanızı tavsiye ederim. Güneş doğduktan sonra Aksaray’a ulaşın. Toplam uzunluğu 12 km olan Melendiz Çayı’nın yıllar içinde aşındırdığı Ihlara Vadisi‘ni keşfedin. 

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Bu vadide bulunan kiliselerden Ağaçaltı Kilisesi ve Yılanlı Kilisesi’ni gezdikten sonra Narlıgöl Krater Gölü’ne hareket edebilirsiniz.

Narlı Göl
Narlı Göl

Oradan Hititlerin inşa etmeye başladığı Derinkuyu Yer Altı Şehri diğer bir keşif durağınız olsun. 7 km çapı, 60 metreye varan derinliği ile 7 katlı bu muhteşem yapı uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek bir etki bırakacak.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Ardından güzel atlar diyarı Kapadokya’ya geçin. Öğlen yemeği için tepelerin içine oyulmuş oyma restoranları deneyebilir, çömlek kebabı ve pastırmalı kuru fasulye yiyebilirsiniz. 

Oyma Restoran
Oyma Restoran

Üçlü, birleşik ve tek peri bacaları ile meşhur olan Paşabağ’ı ve Avanos’u gezdikten sonra meşhur Onyx Atölyesi’ne geçin.

Taş Atölyesi
Taş Atölyesi

Çeşitli taşlar hakkında bilgi alabilir, isterseniz hediyelik taşlar ve takılar satın alabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi‘ni ve Uçhisar’ı gezdikten sonra günün sonunda Dervent’e uğrayın.

Uçhisar
Uçhisar

Kayaçların ve peri bacalarının hayvan şeklinde erozyona uğradığı bu bölgeyi diğer adıyla Hayal Vadisi’ni gezdikten sonra akşamı güzel bir oyma otelde geçirebilirsiniz.

Hayal Vadisi
Hayal Vadisi

KAPADOKYA TURU 2. AŞAMA

(Hacı Bektaş, Güvercinlik Vadisi)

Kapadokya gezinizin ikinci gününde kahvaltıdan sonra ilk olarak Ürgüp’teki Üç Güzeller Peri Bacaları keşfiyle gezinize başlayın. 

Üç Güzeller
Üç Güzeller

Bölgede bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Birkaç saatinizi burada geçirdikten sonra Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’ni ziyaret edin. 

Hacı Bektaş Türbesi
Hacı Bektaş Türbesi

Üçler Çeşmesi, Nadar Avlusu, Aslanlı Çeşmesi ve 3000 yıllık tarihe sahip olan çanak yapım sanatının inceliklerini görmek ve yerinde denemek için orada çanak çömlek atölyelerini gezin.

Çömlek Atölyesi
Çömlek Atölyesi

Atölyelerde siz de kendiniz için çömlek yapabilirsiniz.

KAPADOKYA TURU 3. AŞAMA

(Göreme Açık Hava Müzesi, Halı Atölyesi)

Ertesi gün güzel bir kahvaltıdan sonra Göreme Açıkhava Müzesi’ne uğrayın.

Göreme Milli Parkı
Göreme Milli Parkı

Tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. İlk olarak St. Basil, St. Barbara, Elmalı, Yılanlı, Yemekhane, Çarıklı ve Tokalı kiliselerini gezdikten sonra Kültür Bakanlığı’nın desteklediği yöresel halı tanıtımı yapılan halı atölyeleri hoş bir keşif oluyor. Uçan halıların varlığına buralarda bizzat şahit oluyorsunuz. 

Halı Atölyesi
Halı Atölyesi

Bunların dışında Kapadokya ile özdeşleşmiş balon turlarını kaçırmayın. Genelde sabahın erken saatlerinde ve rüzgarın durumuna göre yapılan uçuşları mutlaka deneyin.

Kapadokya yazın da kışın da çok güzel. Yazın yakmayan kışın dondurmayan enfes tatlı bir havası var. Pek çok yerde yer altına oyulmuş soğuk hava depolarına ve pek çok yerde üzüm bağlarına rastlayabilirsiniz.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir