26 Temmuz 2017, Çarşamba, 4:44

Tomahawk Füzesi

Kızılderili Savaş Baltası anlamına gelen Tomahawk stratejik bir seyir füzesidir. Son olarak ABD tarafından Suriye’ye fırlatılarak tekrar gündeme gelmiştir.Pentagon, Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü, rejimin siviller üzerindeki kimyasal saldırısına bir misilleme olarak 59 Tomahawk füzesi ile vurmuştur.

Tomahawk
Tomahawk

Tomahawk füzeleri ilk defa yoğun olarak 1991 yılında Körfez Savaşı‘da kullanılmıştır. ABD Deniz Kuvvetleri’nin yaptığı atışlarda fırlatılan 290 füzenin 242’si hedefi vurmuştur. 1993, 1996, 1998 ve 2003 yıllarında da Irak’a karşı kullanılan Tomahawk füzeleri, Sırp Cumhuriyeti‘ne (1995 Kararlı Güç Harekatı), Yugoslavya Federal Cumhuriyeti‘ne (1999 Müttefik Gücü Harekatı) ve Afganistan‘a (2001 Sonsuz Özgürlük Harekatı) yönelik bombardımanlarda da kullanılmıştır. Günümüzde sadece İngiltere’ye satışı yapılmaktadır. Kısacası bu füzeler sadece ABD ve İngiltere tarafından kullanılmaktadır.

Askeri literatürde BGM – 109 Tomahawk Land Attack Cruise MissileTLAM olarak bilinen Tomahawk füzeleri denizden karaya, denizaltıdan karaya, karadan karaya, denizden denize ateşlenebilme özelliğine sahiptir. 

Tomahawk
Tomahawk

Nükleer başlık taşıyabilen Tomahawk füzelerinin bir tanesinin maliyeti 1 milyon 590 bin dolara kadar yükselebiliyor. Uzunluğu 5.5-6.25 metre, ağırlığı 1315-1587 kg, çapı 51.81 cm, menzili 1104 km – 2500 km olan bu füzeler 450 kg patlayıcı taşıyabiliyor ve 880 km/h hıza ulaşabiliyorlar. 

Tomahawk
Tomahawk

Donanmanın uzun menzilli saldırı ihtiyaçlarına tek başına cevap veren tanesi 1,59 milyon $’ı bulan akılllı füzeler olan Tomahawk’ların, yer aldığı operasyonel çevre ve görev tanımı da gelişen teknolojiye paralel olarak hızla değişiyor. Önceleri, yeri belirlenmiş ve sabit hedeflere karşı kullanılan füzeler, hızla değişen harekat ihtiyaçları çerçevesinde, bölgesel krizler patlak verdiğinde, ordunun her biriminden kuvvetlerin ilk etapta kullandığı silahlar olarak öne çıkıyor.

Tomahawk
Tomahawk

 

Düşman hava savunmasının bastırılması dışında, elektrik santralleri, komuta-kontrol binaları ve silah üretim tesisleri gibi birincil öneme sahip hedeflere karşı kullanılmaya da başlanan Tomahawklar, maliyetine oranla etkin olmaları sebebiyle de tercih ediliyor. Amerikan stratejik çıkarları doğrultusunda Birleştirilmiş Kumanda Merkezi’nde geliştirilen harekat planına uygun olarak belirlenen görev, Ulusal Görüntüleme ve Haritalama Teşkilatı (NIMA) tarafından sağlanan verilerin desteğiyle analiz ediliyor ve hedef tespiti yapılıyor.

Arazinin üzerinden alçak irtifada uçması ve düşük radar izi veren dizaynı sayesinde tespit edilmesi oldukça güç olan Tomahawklar, küresel konumlama sistemi (GPS), dijital arazi eşleme ve karşılaştırma sistemi (DSMAC), varış zamanı kontrol ünitesi ve geliştirilmiş turbo motordan oluşuyor.

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir