26 Temmuz 2017, Çarşamba, 23:21

Silika Jel ve Kullanım Alanları

Silika Jel ve Kullanım Alanları

Ambalaj kutularını açtığınızda küçük paketler içinde minik kürelere rastlamışsınızdır. Hatta ne amaçla konulduğunu bile anlamadan fırlatıp attığınız bile olmuştur. İşte bu kürecikler Silika Jel olarak bilinen, gıdaların, bitkisel ürünlerin, deri eşyaların, kimyasal boya ve bozulabilecek materyallerin bulunduğu ortamların nemini emerek bozulmalarını engelleyen, laboratuvar ortamında üretilmiş oldukça geniş kullanım alanı olan bir maddedir.

Silika Jel ve Kullanım Alanları
Silika Jel ve Kullanım Alanları

Silika Jel, 1919 yılında Johns Hopkins Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği yapan Walter A. Patrick üzerine patentlidir. Çeşitli ebatlarda ve paketlerde satılan Silika Jel, nemlenmeyi önleyip değerli ürünleri bozulmaya ve çürümeye karşı korur. Bulunduğu ortamdaki nemi çekerek renk değiştirir. Mavi veya yeşil rengi kırmızıya dönüştüğünde ömrünü tamamladığı anlaşılır. Nem yani rutubet istenmeyen tüm ortamlarda kullanılabilir.

Silika Jel, Sodyum Silikat isimli kimyasal bileşikten üretilir. Sodyum Silikat su camı olarak bilinen maddedir. Sodyum Silikat, renksiz ve berrak yapılı bir bileşendir. Ticari olarak kullanılan türevlerinde yabancı maddelerle birlikte yeşil veya mavi renk alabilirler. Sodyum Karbonat ve Silikon Dioksit maddelerinin tepkimesi sonucu Karbondioksit’le birlikte ortaya çıkar.

Na2CO3 + SiO2 → Na2SiO3 + CO2

Silika Jel sodyum meta silikattan üretilen silikanın granül (boncuk) formudur. Esasen gözenekli kumdur. Her küçük silika jel granül iç yapısı birbirine bağlantılı milyonlarca mikroskobik gözeneklerden oluşur. Bu gözenekler ortamdaki nemi tutar ve absorbe eder.

Silika Jel ve Kullanım Alanları
Silika Jel ve Kullanım Alanları

Sodyum Silikat, rutubet tutucu yani nem alıcı Silika Jel‘in ham maddesidir. Silika Jel üretiminin yanı sıra deterjan üretiminde, tekstilde, seramik işlerinde, beton sertleştirilmesinde, kereste sanayiinde, suların arıtılmasında, madencilikte ve yanmaz kağıt üretiminde kullanılır. Gıda sektöründe kullanım açısından ancak gıdaya uygun olarak üretilmiş özel ambalajlı paketler kullanılabilir. Silika jel genellikle küçük miktarlarda (1 g – 500 g) nemin geçirgenliği sağlayacak şekilde özel malzemeyle paketlenir. 

Silika Jel’in birçok kullanım alanı vardır ve bunların çoğu nem hasarını önlemeye yöneliktir. Tekstil ve elektronik ürünlerin paketlerinde, çeşitli araç gereçlerde, trafolarda, optik aletlerde, metal ve makine aksamlarında, arşiv ve kütüphanelerde, ıslanan elektronik ürünlerin kurutulmasında, deri ürünlerinin taşıma ve depolanmasında, çiçeklerin renk ve formlarını kaybetmeden kurutulmasında, su sporlarında kullanılan kuru çantalarda, sualtı kameralarında, ilaç ve vitamin ambalajlarında, gıda paketlerinde, sanat eserleri ve resimlerde, tohumlarda ve nemden etkilenilmesi istenilmeyen daha pek çok yerde nem önleyici olarak kullanılmaktadır.

Silika Jel konulacak olan ambalaj kapatılıp havayla temasının kesilmesi gerekir. Aksi takdirde ortama sürekli hava ve dolayısıyla nem gireceğinden silika jelden istenen verim alınamaz, ömrü azalır. Silika Jel‘in suyla temasından kaçınılmalıdır. Ürününüzün ambalaj ölçülerine göre vasıtasıyla kullanmanız gereken yaklaşık Silika Jel miktarını tespit edebilirisiniz. Ortalama ölçü 1 m3’lük hava sızdırmaz hacim içerisinde 1000 gram kullanımdır. Özel amaçlı kullanımlarda kullanılması gereken miktar değişir.

SİLİKA JEL VE GÜNLÜK KULLANIM ALANLARI

 

*Ayakkabı kutularında, çantalarda ve valizlerde nem oluşmasının önlenmesi,

*Elektronik malzemelerin nemden zarar görmemesi,

*Telefonu suya düşürdüğünüzde devrelerin zarar görmeden kuruması,

 

*Otomobillerde ön cam buğulanmasının giderilmesi,

*Laboratuvar ortamları ve ilaçların nemden korunması,

*Kamera çantasında kamera lenslerinin buğulanmaması, 

*Tıraş bıçaklarının paslanmaması ve keskinliğini kaybetmemesi,

 

*Tamir malzemelerinin ve alet edevatın korozyona uğramaması,

*Gül yapraklarının kurutulması, tohumların çürümemesi,

*Antika eşyaların nemlenmemesi,

*Çatal bıçak takımlarının parlak kalması,

*Kıyafetlerde nemden ve terden kaynaklanan kötü kokuların giderilmesi gibi amaçlarla kullanılır.

 

5 Yorum

  1. Cihan

    Boşa atmışım o mini paketler içindeki silika jelleri. Pek çok yerde değerlendirebilirmişim. İşe yaramaz diye düşünmüştüm.

  2. Gerçekçi

    silika jel’in yaptığı nem tutma işini pirinç taneleri de yapıyor. Telefonunuz suya düşmüşse tamamen kuruması için pirinç dolu bir kavanozda da bir süre bekletebilirsiniz.

  3. Mert Günalp

    Silika jel zararlı mı acaba? Yanlışlıkla yutulsa falan ne olur? Zehirli mi toksik mi? Sonuçta besinlerle de kullanılıyor.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir