27 Temmuz 2017, Perşembe, 11:42

Seat Leon

Kaliteli mühendislik ve teknolojiye sahip SEAT LEON, virajlarda onu son derece duyarlı hale getiren sportif ve akıcı oranlarla birleşiyor. Keskin açılar, yumuşak kavislerle pürüzsüz bir ahenk oluştururken belirgin çizgileriyle dış görünümüne güçlü bir yapı kazandırıyor. Leon, şimdi çok daha dinamik ve çok daha fonksiyonel. Leon’un özellikleri arasında eğlence, iletişim ve araç fonksiyonlarının dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilmesine olanak sağlayan EasyConnect Sistemi ve o anki ruh halinize göre istediğiniz sürüş modunu seçmenize olanak sağlayan SEAT Sürüş Profili sayılabilir. 

Seat Leon
Seat Leon

SEAT LEON MODELLERİ

SEAT Leon ST modeli, 587 litrelik bagaj hacminden en iyi şekilde faydalanabilmenizi sağlamak için tasarlandı. Bagaj bölmesi, hem bagaj tablası hem de altındaki bagaj kaplaması kullanılarak kolaylıkla ayarlanabilen çift katlı bir zemine sahip. Kullanılmadığında, bagaj tablası kolaylıkla kaplamanın altında saklanabilir ve böylece bagaj hacmi 687 litreye çıkarılabilir. Ortadaki açıklık, uzun eşyalarınızın yerleştirilmesini ve taşınmasını kolaylaştırır. Daha da fazla alana ihtiyacınız olduğunda Kolay Arka Koltuk Katlama Sistemi, bir veya daha fazla koltuğu saniyeler içinde yatırarak düz konuma getirmenize olanak sağlar. Bir file yardımıyla eşyalarınızı yerlerine sabitleyebilirsiniz. Böylelikle 1.470 litrelik bagaj hacminin tamamını kullanabilirsiniz. 

Seat Leon
Seat Leon

Leon’un ilk all-road modeli olan SEAT Leon X-PERIENCE, eşsiz tasarımı ayrıcalıklı özelliklerle bir araya getirerek sizlere yeni yerler keşfetmek ve yeni deneyimler edinmek için kullanabileceğiniz mükemmel aracı sunuyor. SEAT Leon X-PERIENCE, Leon ailesini tanımlayan güzel tasarımı sürdürüyor ve arazide sürüş tarzıyla daha da geliştiriyor. Süspansiyonun 15 mm daha yüksek olması, en zorlu yollarda dahi zahmetsiz bir sürüş deneyimini garantiliyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi 4Drive, yola otomatik olarak uyum sağlar ve tekerlekler arasındaki güç dağılımını kontrol ederek her koşulda çevikliği ve hakimiyeti garantiliyor. Manuel 1.6 TDI 110 hp motor seçeneği Start/Stop Sistemi ile birlikte yüksek performans ve 100 kilometrede ortalama 4,8 litrelik yakıt tüketimi sunarak, minimum zahmetle maksimum gücün keyfini çıkarmanıza izin veriyor. X-PERIENCE tamponlar ve siyah tavan rayları aracın all-road görüntüsünü tamamlıyor.

Seat Leon
Seat Leon

Seat Leon CUPRA modeli, SEAT’ın en güçlü seri üretim otomobilidir. Tamamen yeni 2.0 TSI çift enjeksiyonlu motoru ve yarış pisti için geliştirilmiş teknolojisiyle CUPRA 290 hp DSG, hassas sürüş keyfini ve her sürüşte olağanüstü performansı garantiler. SEAT Leon CUPRA, çarpıcı dinamik özellikleri son derece hassas çeviklikle bir araya getirir. Yol koşullarına göre şasiyi ayarlamayı sağlayan Adaptif Şasi Kontrolünden, Ön Diferansiyel Kilidine kadar sağladığı güvenlik ekipmanlarıyla CUPRA 290, hassas ve rahat bir sürüş olanağı sunar. SEAT CUPRA Sürüş Profili, aracın ultra sportif özelliklerine uyum sağlayacak şekilde yenilenmiştir. Dinamik bir dış görünüm ve etkileyici bir verimlilikle birlikte ortalama 6,6 lt/100 km seviyesinde yakıt tüketir. Leon CUPRA 2.0 TSI 290 hp DSG modeli, SEAT’ın yarış pistlerindeki mirasını yollarda en iyi şekilde açığa çıkaran modeldir.

MOTOR TEKNOLOJİSİ

Seat Leon
Seat Leon

Güçlü ve verimli 1.6 litrelik TDI, küçük ama etkili 1.2 litrelik TSI motor veya dört tekerlekten çekiş sistemine sahip 1,6 TDI 4Drive modelleri arasında seçim yapabilir veya en güçlü motorumuz olan ve serinin en üstünde yer alan Leon CUPRA modelinde sunulan yeni 2.0 TSI 290 hp motoru tercih edebilirsiniz. Çok daha dengeli bir süspansiyona sahip olan Leon, güçten daha fazlasını sunar; sportif, dinamik ve konforlu bir sistemle sizi yola bağlar. Ekstra yol tutuşu için 4 tekerlekten çekişi veya direksiyondan kumanda edilebilen DSG vites sistemini eklediğinizde Leon tüm gücü ve hakimiyeti parmaklarınızın ucuna getirecektir.

START/STOP SİSTEMİ

Seat Leon
Seat Leon

Start/Stop Sistemi aracı tamamen durdurduğunuzda motoru kapanır ve yakıttan tasarruf etmeniz sağlanır. Özellikle trafikte çok vakit geçiriyorsanız emisyon değerlerinizin ve yakıt harcamanızın ciddi ölçüde düştüğünü göreceksiniz. Örneğin en verimli model olan 1,6 lt TDI 110 hp DSG, yalnızca 101 g/km CO2 salınımı yapar ve sadece 3,9 lt/100 km seviyesinde yakıt tüketir. Bu sistem yakıt tasarrufu yapmanızı ve CO2 emisyon değerlerini düşürmenizi sağlar. Start/Stop Sistemi araç durduğunda, vites boşta olduğunda devreye girer. Motor tamamen kapatılır ve debriyaja basana kadar kapalı kalır. Tekrar hareket etmek için debriyaja basmanız, aracı birinci vitese geçirmeniz yeterlidir. Bu şekilde motor kendiliğinden çalışır.

LED TEKNOLOJİSİ

SEAT Leon segmentinde eşsiz bir seçenek olan Full LED teknolojisi; ön farlarda, gündüz sürüş farlarında ve arka stop lambalarında kullanıldı. Bu seçenek Leon’a daha gösterişli ve daha modern bir görünüm sağlıyor. Halojen farlara göre daha akıllı ve daha verimli olduğu için, araçta LED farları tercih edildi. Daha kısa tepki süresine, titreşime karşı dirence ve daha uzun ömre sahip LED farları, sizi yolda daha görünür kılmak için tasarlandı.

SÜRÜŞ PROFİLİ

Normal, Spor ve Eco sürüş profili modları arasında geçiş yaparken Leon’un performansındaki değişimi görebilir, duyabilir ve hissedebilirsiniz. Her mod motor tepkisinde, direksiyonda, iç ortam aydınlatmasında değişiklik yapmanıza imkan verir. 

MULTIMEDIA SİSTEMİ

Opsiyonel SEAT Ses Sistemi, SEAT Sürüş Profili, Bluetooth ve daha fazlasını EasyConnect İletişim Sistemi ile kolayca kontrol edebilirsiniz. Böylece tek bir dokunmatik ekranla Leon’un geniş bilgi-eğlence sistemini yönetebilirsiniz. Leon’da 5″ ve 6,5″ ekranlı medya sistemi seçeneklerini sunuluyor. 

GÜVENLİK VE DESTEK SİSTEMLERİ

Seat Leon
Seat Leon

Leon’da standart olan XDS (Elektronik Dinamik Diferansiyel Kilidi) özelliğiyle virajlarda aracınızın performansı artar. Yokuş Kalkış Desteği de (Hill Hold) yokuşlarda daha sorunsuz kalkış yapmanızı sağlar. Uzun Far Asistanı karşıdan gelen aracı tespit ettiğinde far şiddetini otomatik olarak ayarlar. Opsiyonel Şerit Takip Asistanı, aracın istemsiz olarak şerit dışına çıktığını algıladığında sürücüyü uyararak aracı içinde bulunulan şeride doğru hafif bir şekilde yönlendirir. Opsiyonel Arka Görüş Kamerası park ve manevra stresini azaltırken; İkincil Çarpışma Freni ise ilk çarpışmanın ardından hava yastıkları açıldıktan sonra aracı frenler ve böylece darbenin etkisiyle hızlanan araç yavaşlatılarak başka bir çarpışmaya girme riski azaltılmış olur. Aynı zamanda arka koltuklarda küçük yolcularınızı güvende tutmak için iSOFiX Sistemi (Çocuk Koltuğu Sabitleyici) de bulunmaktadır.

ADAPTİF HIZ SABİTLEYİCİ

Aracın önünde yer alan bir kamera, 200 metreye kadar mesafedeki diğer araçların uzaklığını ve hızını ölçer ve sizin hızınızı otomatik olarak ayarlayarak güvenli fren mesafesini korur.

ÖN BÖLGE ASİSTANI (FRONT ASSIST)

Sesli ve görsel uyarılar, önden çarpışma tehlikesi tespit edildiğinde size bilgi verir. Tepki vermezseniz sistem kısa bir süreliğine frenleme yapar, ardından gerekirse Acil Frenleme Sistemi’ni devreye sokarak çarpışmayı önlemeye veya hafifletmeye çalışır.

Seat Leon
Seat Leon

ÖN VE ARKA PARK SENSÖRÜ

Opsiyonel olarak seçilebilen bu akıllı sensörler, kaldırıma veya başka bir araca çok yaklaştığınızda sizi uyararak park yerine düzgün şekilde girmenize yardımcı olur.

YORGUNLUK TESPİT SİSTEMİ

Sürüş kararlarınızı dinamik olarak analiz eden bu opsiyonel sistem, konsantrasyonunuzu kaybedip kaybetmediğinizi tespit eder ve size mola önerisinde bulunur. Sistem sizi 5 saniye boyunca, gösterge tablosunda bir kahve fincanı şekli göstererek görsel ve işitsel olarak uyarır. Gerekirse bu uyarıyı tekrarlar.

FİYAT LİSTESİ

Seat Leon
Seat Leon

 

Kaynak: SEAT

2 Yorum

  1. Gerçekçi

    Ne de olsa Seat.. Seat Leon güzel bir otomobil. Arkaşımın birinde Seat Ibiza vardı. O bile çok güzel araçtı. Kıymetini bilemedi eleman. Küçük çaplı bir kaza yaşadı ve elden çıkardı. Tamir ettirip kullanabilirdi oysa.

  2. Gerçekçi

    Seat Leon güzel bir otomobil. Arkaşımın birinde Seat Ibiza vardı. O bile çok güzel araçtı. Kıymetini bilemedi eleman. Küçük çaplı bir kaza yaşadı ve elden çıkardı. Tamir ettirip kullanabilirdi oysa.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir