26 Temmuz 2017, Çarşamba, 8:54

Otomobillerde Start & Stop Sistemi

Otomobillerde Start & Stop Sistemi; otomobilinizi kırmızı ışıkta veya trafik yoğunluğu sebebiyle durdurduğunuzda, motoru otomatik olarak durduran ve sadece çalışması gerektiği zamanlarda çalıştıran bir sistemdir. Start-Stop Sistemi geçici bir süre aracın motorunun durdurup, istenildiğinde derhal çalışmasını sağlar. Tıkanmış olan trafikte, kaza sebebiyle kapanmış yollarda veya ışıklardaki bekleme süresince araç motoru stop konumuna geçer, ışığın yeşil olması veya trafiğin açılmasıyla start konumuna geçer. Otomobillerde bulunan Start-Stop fonksiyonu ilgili butona basılıp istenildiği zaman aktifleştirilip istenildiğinde pasifleştirilebilir.

Otomobillerde Start & Stop Sistemi
Otomobillerde Start & Stop Sistemi

START – STOP SİSTEMİ VE MARŞ DİNAMOSU

Start-Stop Sistemine sahip araçlarda motor sık sık stop edip çalıştırıldığı için marş dinamosunun çok kısa sürede bozulabileceği akla gelebilir. Eski tip marş dinamosunun üretim amacı, kısa süreli kullanımlar olması sebebiyle; Start-Stop sisteminde oluşacak olan devamlı ve sık kullanımlar marş dinamosuna zarar verebilir ve bu şekliyle de marş dinamosunun kömürüne ya da tamamen kendisine zarar verecek duruma gelmesi beklenebilir. Ancak Start-Stop sisteminin bulunduğu araçlarda kullanılmakta olan marş sistemleri, eski tip marş dinamosundan çok farklıdır ve yepyeni bir teknolojidir. O yüzden motorun sık sık durdurulup çalıştırılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Start-Stop sisteminde bulunan marş sistemine; tek alternatör yerine hem şarj edilmeyi sağlayan hem de tek seferlik çalıştırmaya yetecek seviyede enerji depolayabilen yeni nesil olarak kabul edilen alternatör-dinamo sistemi bulunmaktadır. Oysa eski tiplerde tek alternatör bulunmaktadır.

START – STOP SİSTEMİNİN ÇALIŞMASI

Manuel şanzımanlı otomobillerde araç durdurulup, ayak debriyajdan çekildiğinde; otomatik şanzımanlı araçlarda ise araç durur pozisyona getirildikten sonra sürücünün ayağı frene basıldığı süre boyunca sistem otomatik olarak motoru geçici bir süre durdurur. Bu sırada gösterge panelinde “Start Stop” uyarısı çıkar. Otomobili tekrar hareket ettirmek için manuel araçlarda debriyaja basılır basılmaz, otomatik araçlarda ise ayak frenden çekilir çekilmez sistem, motoru otomatik olarak yeniden çalıştırır. Start-Stop sistemindeki marş motoru, eski marş motorlarında olduğu gibi kısa süreli kullanımlar için üretilmemiştir. Yeni nesil marş motorları, sürekli kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmışlardır ve yatak kısımlarında rulman bulunmaktadır. 

START – STOP SİSTEMİNİN ENERJİ KULLANIMI

Otomobillerde Start & Stop Sistemi
Otomobillerde Start & Stop Sistemi

Start-Stop sistemindeki alternatör dinamo sistemi araç çalışır konumda iken ışıktaki Start-Stop işlemini gerçekleştirebilecek düzeyde, yani tek seferlik elektrik enerjisini depolayabilecek kapasiteye sahiptir. Manuel vitesli araçlarda debriyaja basıldığı anda, otomatik vitesli araçlarda fren pedalından ayak çekildiğinde depolanmış olan bu enerji kullanılarak marş dinamosu çalıştırılır. Sistem bu şekilde çalışarak her seferinde, sonraki Start-Stop için ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolar.

START – STOP SİSTEMİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

Start-Stop Sistemi aşağıdaki koşullarda devreye girer;

*Otomobilinizin motor soğutma suyunun sıcaklığı, 60°C nin üzerinde ise; klima veya kaloriferin en üst kademede çalıştırılması haricinde ve düşük seviyede çalışıyorsa,
*Aracınızın elektrik yükü, belirlenmiş olan üst limiti aşmadıysa,
*Akünün şarjı eğer alt limite düşmemişse,
*Öngörülmekte olan bekleme süresince araç hareketsiz olarak duruyorsa,
*Düz vitesli bir araç olup debriyaja basılmıyorsa,
*Otomatik vitesli bir araç olup frene basılı duruluyorsa,
*Buğu ya da ayna çözücü gibi çözücülük ve ısıtma sağlayan sistemler kapalı veya en alt seviyede çalıştırılıyorsa,
*Otomobilin direksiyonu, çeyrek turdan fazla olmayacak şekilde herhangi bir tarafa çevrilmiyorsa,
*Sürücünün emniyet kemeri takılı ise,
*Sürücünün kapısı kapalıysa Start-Stop sistemi devreye girmeye hazır demektir.

START – STOP SİSTEMİ VE MANUEL – OTOMATİK ŞANZIMAN İLİŞKİSİ

Otomobillerde Start & Stop Sistemi
Otomobillerde Start & Stop Sistemi

Start-stop sistemini kullanan manuel şanzımanlı bir araçta;

1-Araç hız sensörlerinden gelen bilgi sıfırı gösteriyorsa
2-İçten yanmalı motor boşta ise
3-Akü sensöründen gelen bilgi akünün içten yanmalı motoru tekrar çalıştırabileceğini gösteriyorsa

Start-Stop Sistemi devreye girerek motoru durdurur. Sürücü debriyaja bastığı an motor tekrar çalıştırılır.

Start-stop sistemini kullanan otomatik şanzımanlı bir araçta;

1-Sürücü fren pedalına basıyorsa
2-Araç hız sensörlerinden gelen bilgi sıfırı gösteriyorsa
3-Akü sensöründan gelen bilgi akünün içten yanmalı motoru tekrar çalıştırabileceğini gösteriyorsa

Start-Stop Sistemi devreye girerek motoru durdurur. Sürücü ayağını fren pedalından çektiği motor tekrar çalışır.

START – STOP SİSTEMİNDE YAKIT TASARRUFU

Start/Stop sistemiyle motor çalıştırmaları çok hızlı ve ekonomik gerçekleşir. Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü‘ nde yapılan ölçümler yaklaşık % 8 oranında yakıt tasarrufu ve emisyon düşüşleri saptamıştır. Gerçek kent trafiğinde tasarruflar % 15‘ e kadar olabilmektedir. Benzinli motorla çalışan Start/Stop sistemine sahip araçlar, sıcak çalışmada sadece rölantideyken 0,7 saniyede tükettiği kadar yakıt tüketir. Böylece araç durduğunda 1. saniyeden itibaren yakıt tasarrufu sağlayar. Her gün araç kullanıyorsanız, yoğun trafikte seyrediyorsanız ve sürekli trafik ışıklarında beklemek zorunda kalıyorsanız Start – Stop Sistemi sayesinde yıllık 1 depo yakıt kazancınız olabilmektedir.

 

1 Yorum

  1. Gerçekçi

    Dur kalk, dur kalk.. Kim uğraşacak start-stop sistemiyle. Manuel olarak devre dışı bırakırım daha iyi.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir