26 Temmuz 2017, Çarşamba, 14:27

Balonla Beş Hafta – Kitap İncelemesi

Balonla Beş Hafta – Kitap İncelemesi

KİTAP: Balonla Beş Hafta

TÜR: Roman

YAZAR: Jules Verne

YAYINEVİ: İthaki Yayınları

Balonla Beş Hafta, Jules Verne’in yazdığı ilk romandır. Kitap okuyucuya hem olağanüstü ve sıradışı bir macera hem de hayal gibi bir Afrika seyahati sunuyor. Bir gezgin ve araştırmacı bir kaşif olan Doktor Fergusson‘un gerçekleştirmek istediği önemli bir hayali vardır. Bu hayali Afrika Kıtası’nı Victoria ismini verdiği dev balonla bir uçtan diğerine uçarak geçmek, kıtanın keşfedilmemiş topraklarını keşfetmek, daha önce kimsenin gitmediği ayak basılmamış yerlerini görmektir. Balonla seyahat için yardımcısını ve bir dostunu ikna eden Dr. Fergusson bu maceralı yolculuk için hazırlıklara başlar ve çalışmalarını hızlandırır. Serüven, gizem ve romantizm dolu Afrika Turu için artık herşey hazırdır. Balonla Beş Hafta, macera dolu bir yolculuk olmasının yanı sıra belirsizlik ve tehlikelerle dolu bir deneyimin kitaplaşmış halidir.

Balonla Beş Hafta - Kitap İncelemesi
Balonla Beş Hafta – Kitap İncelemesi

Yazar Jules Verne, 1828 yılında Fransa’da doğmuştur. Denizcilik kültüründen gelen bir ailenin çocuğudur. Yazarın denizcilik geleneği romanlarında etkisini fazlasıyla göstermektedir. Deniz tutkusu o derece baskındı ki gemilerde tayfalık yapmak için evinden bile kaçmış, sonunda yakalanıp ailesine teslim edilmiştir.

Balonla Beş Hafta - Kitap İncelemesi
Balonla Beş Hafta – Kitap İncelemesi

Jules Verne ailesi tarafından 1847 yılında hukuk eğitimi almak için Paris’e gönderilmiştir. Ancak hukuktan çok tiyatroya ilgisi artan Jules Verne, enerjisini tamamen tiyatroya vermiş, 1850 yılında ilk tiyatro oyununu yayınlamıştır. Bu durum ailesinin kulağına gidince babasıyla büyük bir tartışma yaşamış, hukuktan vazgeçtiği için babası kendisine yaptığı maddi yardımı kesmiştir. Zor durumda kalan Jules Verne yazdığı öykülerini satarak para kazanmak zorunda kalmıştır.

Zamanının çoğunluğunu Paris‘in kütüphanelerinde geçiren Jules Verne mühendislik ve astronomi alanında derinlemesine incelemeler yapmış, araştırmaları tamamen bilimsel çalışmalara odaklanmıştır. Bu durum Jules Verne’in hayatında dönüm noktası olmuş. ilk kitabı olan Balonla Beş Hafta’yı yayınlamış, arkasından bu romanı Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Dünya’dan Ay‘a, Denizler Altında 20.000 Fersah, İki Yıl Okul Tatili, Esrarlı Ada, 80 Günde Devri Alem romanları izlemiştir. Yazdığı onlarca kaliteli roman çok beğenilmiş ve Jules Verne’i çok zengin bir adam haline getirmiştir. 1876’da satın aldığı yatıyla Avrupa’nın çevresini tamamen dolaşmıştır. Yazar 1905 yılında Fransa’nın kuzeyinde bir şehir olan Amiens’te hayatını kaybetmiştir.

477 sayfalık Balonla Beş Hafta kitaplığınızda bulunması gereken keşif, gizem, romantizm ve macera içerikli romanlarından birisidir.

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir