29 Temmuz 2017, Cumartesi, 8:31

Smart Fortwo

Smart Fortwo

Yüksek hareket kabiliyeti, küçük dönüş çapı, inanılmaz rahatlığı ve akıllı fonksiyonlarının yanı sıra istenildiği zaman kolaylıkla park yeri bulabilme özelliği sadece 2,69 m’lik boyuyla Yeni Smart Fortwo‘da.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Smart Fortwo

Versiyonlar

Smart Fortwo Passion: Herkesi etkilemeye hazır olan Smart Fortwo Passion, özel detayların peşinde koşanlar için en doğru tercihtir.

Smart Fortwo Prime: Şehirde tarzını konuşturan Smart Fortwo Prime, yüksek kaliteli donanımı ve zamana meydan okuyan zarafetiyle öne çıkar.

Smart Fortwo Proxy: Yenilikçi, spor, trend belirleyici olan Smart Fortwo Proxy tasarım konsepti panoramik cam tavan, Cool & Audio paketi, Spor paketi, suni deri ve kumaş kombinasyonu beyaz/mavi koltuklar gibi sürpriz özellikler sunar.

Yakıt tüketimi

4.5 – 4.1 l/100 km

https://www.youtube.com/watch?v=qw0yCqihJBw
CO2 emisyonu

104 – 93 g/km

Tasarım

Fortwo’nun iç kısmı şaşırtıcı şekilde geniş hacimlidir; gözünüze hitap eden, hoş dokulu malzemeler ve yumuşak tasarım çizgileri ile kat ettiğiniz her kilometrenin tadını çıkaracaksınız. Smart Fortwo, yeni fikir ve detayların eşlik ettiği tridion güvenlik hücresi ve gövde panellerinden oluşan iki renkli konsept gibi tasarım özelliklerini bir araya getirir. LED fiber optik teknolojili, saydam camlı entegre gündüz sürüş farları ile sizi karşılayabilir.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Kırılmaya karşı dayanıklı polikarbonat malzemeden yapılmış 1.2 metrekare boyutundaki panoramik cam tavan, aracın içine daha fazla ışık girmesini sağlarken daha geniş bir iç mekan hissi verir. Panoramik cam tavan ön tarafta iki lamine cam segmenti ile arka tarafta tek katmanlı emniyet camından oluşur. Son derece ayarlanabilir olan kumaştan güneşlik ihtiyaç duyulduğunda gölge sağlar. Üstelik hafif renkli cam tavan, güneş enerjisinin % 60’ını ve Ultraviyole ışınlarının % 100’ünü dışarıda tutar.

Sürüş Keyfi

Yalnızca 2.69 m’lik boyuyla, Smart Fortwo için park yeri bulmak çok kolay. Yüksek koltuk pozisyonu sayesinde çevrenizi daha rahat görebileceğiniz için boş park yerlerini gözünüze kestirmeniz artık çok daha kolay. Smart fortwo her yere sığar; şehir içi günlük kullanım için idealdir.

Dönüş çapı.
Smart Fortwo değişken oranlı yeni Direct-Steer sistemi sayesinde tekerden tekere ölçülen 6.95 m’lik dönüş çapı sayesinde neredeyse olduğunuz yerde dönüş yapabilirsiniz. Optimize edilmiş koltuk pozisyonu, kısa araç boyu ve çevreyi rahatlıkla görmenize imkan veren tasarımı sayesinde park etmek artık çocuk oyuncağı.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Uzun dingil mesafesi, dış köşelerde konumlanmış tekerlekler ve ekstra on santimetrelik genişlik Fortwo’ya kompakt bir görünüm kazandırır.  Tekerlekler aracın dış uç kısımlarında konumlandırılmıştır. Bu form inanılmaz ölçüde sıra dışı bir tasarım özelliğidir. Yalnızca güzel görünmekle kalmaz aynı zamanda arka motor konsepti kombinasyonuyla, alandan mümkün olan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlarken muhteşem bir genişlik hissi verir.

Motorlar Seçenekleri

Her biri üç silindirli olan 61 BG ve 71 BG gücündeki motorlar Smart’ın genel ağırlığının düşük olmasını sağlarken direksiyon başında harika bir sürüş keyfini garanti eder. Bunun nedeni hafif tasarımın yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu düşürmesidir. 

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

90 BG‘lik üç silindirli turbo motor kısa mesafelerde bile sportif ve dinamik bir sürüş keyfi sunar. Etkili hızlanma özelliği sayesinde gideceğiniz yere daha hızlı ulaşırsınız. Araç yaklaşık 900 kg ağırlığa sahiptir.

Şanzıman

Etkili 3 silindirli benzinli 71 BG ve 90 BG gücündeki turbo motor, bu araç sınıfında benzersiz olan 6 vitesli twinamic çift kavramalı şanzıman ve yeni manuel 5 vitesli şanzıman, direksiyon başında maksimum eğlenceyi garanti eder.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Smart’ın twinamic 6-vitesli çift kavramalı şanzımanıyla şehir içinde sürüş keyfi daha dinamik ve konforlu bir hal alır. En gelişmiş şanzıman teknolojisi sayesinde, yumuşak ve etkili bir şekilde yapacağınız vites geçişleriyle aracınızı kullanırken vites değiştirdiğinizi neredeyse hissetmeyeceksiniz bile.

Otomatik start/stop sistemi

Bu sistem araç hareketsiz durumdayken motoru otomatik olarak kapatır ve yakıt tüketimini azaltır. İstendiği takdirde otomatik start/stop sistemi manuel olarak devre dışı bırakılabilir.

 

Güvenlik

Standart konseptteki yenilikçi Tridion güvenlik hücresi ve beş hava yastığı, maksimum koruma sağlar. Tridion güvenlik hücresi ileri teknoloji ürünü çelikten yapılmış olup yolcuları tıpkı koruyucu bir fanus gibi sarmalar. Çarpışma halinde deformasyon asgari seviyede tutulur. 

ABS Sistemi tekerlerin acil fren halinde bloke olmasını engeller. Araç yönlendirilebilme kabiliyetini korur ve engellerden kaçınılabilir. Elektronik fren gücü dağıtımı, ön ve arka dingiller arasındaki frenleme gücünün en uygun şekilde dağıtımını sağlar.

ESP Sistemi yoldan çıkmaktan kaynaklı kazaları önleyebilir. Sistem, direksiyon simidinin konumuna dayanarak aracın hareketiyle sürücünün niyetini karşılaştırır. Saliseler içinde tekerler üzerinde ayrı ayrı gerçekleşecek fren müdahalesi ile tork ayarı aracı dengede tutar.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Airbag

Sürücü ve yolcu hava yastıkları koruyucu bir katman gibi şişer ve ciddi göğüs kafesi veya baş yaralanmalarını önleyebilir. Hava yastığı vücudun üst kısmını korumak ve uygulanan gücü olabildiğince büyük bir alana yaymak amacıyla milisaniyeler içerisinde şişer.
Sürücü ve yolcu hava yastıklarına ilaveten, smart fortwo’da standart konseptte sürücü için diz yastığı ve sürücü ile yolcu koltuklarının arkalıklarında iki baş/göğüs kafesi hava yastığı yer alır.

Yan Rüzgar Yardımcısı
• ESP aracılığıyla rotayı düzelten fren müdahalesi sağlar.
• Yoldan çıkmak bir yana, direksiyonun fark edilir şekilde azalan dönme direnci etkileyicidir.
• Sürücü için artırılan emniyet ve konfor sunar.
• Dümdüz uzanan bir rotada sürüş sırasında ve belli belirsiz virajlarda saatte 80 km hızla giderken etkinleşme özelliğine sahiptir.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Görsel ve Sesli İkaz Fonksiyonu

• Güvenlik mesafesi korunmadığında ama şiddetli bir çarpma riski olmadığında görsel ikaz devreye girer.
• Mesafe şiddetli bir çarpma riskiyle birlikte kritik boyuta ulaştığında hem görsel hem de sesli ikaz devreye girer.

Şerit Takip Yardımcısı
Farkında olmadan şeritten çıkmanızı önleyen dikkatli bir yardımcıdır. Video kamera yol işaretlerini tarar ve yolun yüzeyi ile sınır çizgileri arasındaki kontrast farklılıklarını belirler. Akustik ve görsel bir uyarı verir.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Yokuş Kalkış Desteği
Yokuş çıkarken aracın arkaya kaymasını engeller. Sistem ESP’nin bir parçası olup sürücü gaz pedalına basmak için ayağını fren pedalından kaldırdığında fren basıncını korur.

Hız Sabitleyici
Seyir kontrolü istediğiniz seyir hızını ayarlamanızı sağlar. Ayrıca sınırlayıcı ile azami hızı da ayarlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hız sınırının olduğu yerlerde, mesela hız sınırı 30 km/sa olan alanlarda ek konfor ve emniyet sağlar.

 

Park Yardımcısı
Geri park etme yardımcısı manevra yapmayı kolaylaştırır ve canınızı sıkacak hasarların önüne geçilmesine yardımcı olur. Arka tampondaki üç sensör saptanan engellere olan mesafeyi ölçer. Kalan mesafe azaldıkça ikaz sesinin sıklığı artar ve son olarak kesintisiz bir ikaz sesi halini alır.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Lastik Basınç Uyarı Sistemi
Basınç değeri güvenlik açısından ilgili seviyenin altına düştüğünde, gösterge panelindeki ikaz lambası yanar. Bu da bozulma ve kaza risklerini otomatik olarak azaltır.

Bagaj Kapağı
Bağımsız bagaj kapağı yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırır. Daha küçük eşyalarınızı aracın içine istiflemek için üst kısmı rahatlıkla açın. Daha büyük eşyalar içinse, daha geniş bir yükleme alanı için alt kısmı aşağıya doğru katlayın.

Netten Yazar | Smart Fortwo
Netten Yazar | Smart Fortwo

Yük Hacmi
350 litreye varan yük hacmi ile Smart Fortwo’nun bagaj bölümü şaşırtıcı ölçüde geniştir.

Fiyat Listesi

Kaynak: Smart

 

 

1 Yorum

  1. Gerçekçi

    Smart Fortwo çok tatlı bir otomobil. Swatch’un S’si Mercedes’in M’si ve sanatın Art’ının bir araya geldiği SMART orjinal bir fikir.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir