26 Temmuz 2017, Çarşamba, 3:07

Robinson Crusoe – Kitap İncelemesi

Robinson Crusoe – Kitap İncelemesi

Robinson Crusoe - Kitap İncelemesi
Robinson Crusoe – Kitap İncelemesi

KİTAP : Robinson Crusoe

TÜRÜ: Roman

YAZAR: Daniel Defoe

YAYINEVİ: Yapı Kredi Yayınları

Robinson Crusoe - Kitap İncelemesi
Robinson Crusoe – Kitap İncelemesi

Kitap, İngiltere’de yaşayan orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Crusoe‘nun dünyayı gezme hayalleri ile atıldığı maceraları ve bu sırada yaşadığı serüvenlerle dolu deniz yolculuklarını anlatır. Robinson Crusoe bu yolculuklardan birinde, seyahat ettiği gemi talihsiz bir deniz kazası sonucu batınca ıssız bir adada 28 yıl tek başına yaşamak zorunda kalır.

Yıllar sonda adadan kurtulmayı başaran Crusoe, içindeki deniz tutkusunu yenemez ve bir süre dinlendikten sonra yine engin denizlere açılır. Madagaskar‘a, Çin’e ve Rusya’ya uzanan uzun deniz yolculuklarından sonra tekrar memleketi İngiltere’ye döner. Bu yolculuklarda ticaret yapar, gittiği ülkelerin kültürlerini keşfeder ve kendi kültürünü bu ülkelerinkiyle karşılaştırma fırsatı yakalar.

Robinson Crusoe - Kitap İncelemesi
Robinson Crusoe – Kitap İncelemesi

Kitapta dürüstlük, cesaret, özveri, sabır, dayanışma ve serüven duygusu gibi kavramlar sarmal olarak iç içe geçmiş bir şekilde işlenmektedir. Kitabın sadeliği, doğallığı ve akıcı anlatımı okuyucuyu sarıp sarmalamaktadır.

Kitabın yazarı Daniel Defoe, 1660 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da doğmuştur. Zorluklarla dolu bir hayatı olmuştur. 1685’de İngiltere Kralı II. James’e karşı başlatılan ayaklanmaya da katılmıştır. Yazarlığının yanı sıra tüccarlık, fabrikatörlük ve devlet memurluğu yapmıştır. Hatta bir dönem ajan olarak bile çalışmıştır. 40 yaşından itibaren gazeteciliğe merak salmış, yayınladığı iğneleyici siyasi yazılarından dolayı bir çok kez hapis cezası almıştır. 1731 yılında İngiltere’de ölmüştür. Yazar, Robinson Cruseo‘yu bir kaç kitap halinde, seri şeklinde yazmıştır. Günümüzdeki kitaplar hepsinin derlenip bir araya getirilmiş formlarıdır. Yazarın Robinson Crusoe dışında Veba Yılı Günlüğü (1722), Albay Jack (1722), Yosma (1722) ve Roxana (1724) isimli eserleri mevcuttur. 

Netten Yazar | Robinson Crusoe
Netten Yazar | Robinson Crusoe

Roman, Robinson’un ailesini ve sıkıcı ama garantili bir hayatı terk ederek, bir arkadaşının babasının gemisiyle denize açılması ile başlar. Bundan sonra Faslı bir denizciye köle olarak satılır. Oradan kaçıp kendisini Brezilya’da şeker kamışı yetiştiren zengin bir çiftçi olarak bulmasına kadar birçok macera yaşar. Ancak durağan ve sıradan hayat Robinson’u tekrar sıkmaya başlar. Arkadaşları ile planladığı yeni bir yolculuk faciayla sonuçlanır ve kendisini tek başına ıssız bir adanın kumsalında bulur. Başka çaresi olmadığından batan geminin enkazından kurtarabildikleri ile yaşamını sürdürecektir. Yaklaşık 25 sene sonunda adaya yabancıların geldiğini fark ederek, bunların elinden kurtardığı ve kendisine Cuma ismini verdiği bir yerli ile 3 sene daha adada yaşar. 

Robinson düştüğü tropik adada yaşadığı müddetçe kendine barınaklar, giysiler ve çeşitli aletler yapar. Gemiden kurtarabildiği her eşyayı en iyi şekilde kullanır. Bahçelerde çeşitli yiyecekler yetiştirip hayvanları evcilleştirmeyi başarır. Yamyamların elinden kurtardığı Cuma ile güçlü bir dostluk kurar. Cuma’yı eğitimli bir kişi haline dönüştürür.

Netten Yazar | Robinson Crusoe
Netten Yazar | Robinson Crusoe

Robinson umudun, çalışmanın, azmin ve tutkunun romanıdır. Yapayalnız kalan bir insanın hayata sımsıkı sarılmasının romanıdır. Kitapta asla pes etmemenin ve umudunu hiç kaybetmemenin ıssız bir adayı bambaşka bir yere dönüştürdüğü gibi, basit bir insanı bile mükemmel bir bilgi ve teknik birikime sahip kılabileceği de resmedilmektedir. 

Robinson Crusoe adada yaşadığı ve önemli gördüğü her şeyi günlüğüne notlar halinde yazmıştır. Kitabı okumadıysanız bir an önce edinin ve ıssız bir adada kalmanın heyecanına ve macerasına şahit olun. Bu serüven dolu yolculuğa çıkmadan önce yanınıza sadece sıcak kahvelerinizi almanız yeterli olacaktır.

2 Yorum

  1. Gerçekci

    Robinson Crusoe çocukken hayallerimi süsleyen bir romandı. Yapayalnız bir şekilde ıssız bir adaya düşsem neler yapardım acaba diye hep düşünmüşümdür. Adanın patronu olmak ayrı bir heyecan, her olay ayrı bir deneyim ve macera olurdu şüphesiz.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir