27 Temmuz 2017, Perşembe, 9:52

Renault Twizy

Renault Twizy, otomobil dünyasının önemli markalarından Renault‘un ürettiği % 100 elektrikli, çevre dostu, dinamik bir araçtır. 4 tekerlekli ve arka arkaya iki koltuktan oluşan bir otomobilcik sayılabilir. Aracın çift kişilik olması ayrı bir sürüş keyfi ve yeni bir deneyim katmasının yanında, araca ayrı bir sempati ve sevimlilik katıyor. Renault Twizy şehir için tasarlanmış bir araçtır. Yenilikçi tasarımı benzersiz bir özgürlük sunmaktadır.

Renault Twizy
Renault Twizy

Renault Twizy kalabalık şehirlerin park sorununu tamamen ortadan kaldıran bir araç. Gittiğiniz yer neresi olursa olsun park problemi yaşamazsınız. Normal bir otomobili park edilen alana 3 adet Twizy rahatlıkla park edilebilir.

Renault Twizy
Renault Twizy

Twizy her türlü hava koşulunda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Modern ve güvenli araçlarda olduğu gibi, Twizy’nin iki koltuğu da cepheden ve yandan koruma sağlayan 4 noktalı emniyet kemerleriyle donatılmıştır.

Renault Twizy
Renault Twizy

Yenilikçi şasisi ve sürücü hava yastığı, herhangi bir darbe alınması durumunda en yüksek düzeyde koruma sağlar. Renault Sport tarafından geliştirilmiş olan şasisi darbelerden korur ve 4 disk freni gerçek bir aktif güvenlik sunar. Sıra dışı dönme yarıçapı ile birleştiğinde Twizy’yi eğlenceli olmasının yanın hiperaktif bir kimliğe bürünür.

Renault Twizy
Renault Twizy

 

Çift kişilik araç tipine sahip Renault Twizy 2338 mm uzunluğa, 1381 mm genişliğe ve 1454 mm yüksekliğe sahip. 13 kW (17 BG) maksimum motor gücüne sahip olan elektrikli otomobil 57 Nm torka ve 100 km menzile ulaşabiliyor. Bataryası ile birlikte 474 kg boş ağırlığa sahip olan araç göründüğü kadar hafif olmadığını gösteriyor. Renault Twizy hem % 100 elektrikli hem de %100 mobil bir otomobil.

Renault Twizy
Renault Twizy

Toplam 60 litrelik eşya saklama alanı sizi rahatlatıyor. Ön panel üzerindeki iki torpido gözü oldukça kullanışlı. Arka koltuğun minder bölümü ters çevrilebiliyor ve kilitlenebilir bir yerleştirme gözü haline geliyor. Eşya fileleri yer kaplayan küçük hacimli eşyaları tutuyor. Ayrıca haftalık alışverişler için yolcu koltuğu üzerindeki güvenli bağlantılara 50 litrelik bir çanta takabilirsiniz. 

Renault Twizy
Renault Twizy

Twizy’nin sürücüsü ve yolcusu esnek plastikten yapılmış 2 pencere sayesinde rüzgardan, kardan ve yağmurdan tamamen korunurlar. Bu pencerelerin çıkarılabilir olması bu kitin en iyi özelliklerinden birisidir. Fermuarlı pencerelerin Twizy’nin içerisinde katlanabilmesi sayesinde güzel ve güneşli havaların tadını doya doya yaşarsınız.

Renault Twizy
Renault Twizy

 Twizy’de koruyucu camlar ile sürücü ve yolcu için koruma örtüsü aksesuar olarak sunuluyor. En pratik opsiyonlardan birisi akıllı telefonla etkileşimde kalınmasını sağlayan Bluetooth “eller serbest” kiti. 

Renault Twizy; Akü, Motor, Güç Dönüştürücü, Redüktör, Tekerlek, Şarj Ünitesi ve Şaft gibi ana unsurlardan meydana gelmiştir. Twizy’nin aküsü kolaylıkla şarj edilebilme özelliğine sahip. Ön kapağı açıp, kabloyu çekip  Twizy’yi herhangi bir 220 V elektrikli prize takabilirsiniz. Garajınıza, şehirdeki park yerine, alışveriş merkezindeki otoparka veya bahçenizdeki prizi kullanabilirsiniz. En fazla 3 saat 30 dakika içinde batarya tamamen şarj olur. Üstelik otomatik şanzıman elektrik tüketimi yönünden son derece tasarruflu bir kullanım sağlıyor. Gösterge panelindeki ekonometre akünün şarj oranına göre kalan menzili gösteriyor.  

Twizy şarj olurken, tıpkı bir ütü gibi 2.000 Watt elektrik enerjisi tüketir. Şarj ünitesi şebeke akımını doğru akıma dönüştürür ve 6,1 kWh kapasiteli aküde stoklar. Twizy seyir halindeyken, akü stoklanan enerjiyi kullanılabilir enerjiye dönüştüren güç dönüştürücü ile motoru besler. Motor ne kadar akım alırsa, o kadar güç üretir. Motorun sabit bölümü statora gelen akım, redüktör yoluyla Twizy’nin arka tekerleklerini çalıştıran bölüme gönderilir. 

Renault Twizy  2 farklı motor seçeneği sunmaktadır. Twizy 45 ve Twizy 75 olarak adlandırılan modeller arasındaki farkın sebebi ulaşabilecekleri azami hızdan kaynaklanmaktadır. Aracın maksimum hızı 80 km/h‘tir.

Renault Twizy’nin fiyatı aküsü hariç 7000 € – 9000 € arasındadır. Akü için aylık 50 € batarya kirası ödenmesi gerekmektedir. 

2 Yorum

  1. Mert Günalp

    Renault Twizy çok ekonomik ve ergonomik bir otomobile benziyor. Ancak elektrikli otomobil devi Tesla ile asla boy ölçüşemez. Hem de hiçbir konuda 😉

  2. Gerçekçi

    Renault Twizy’nin tekerleri çok ince. Kimi taşıyabilecek bu araba. Bilmiyorum bana güven vermedi. % 100 elektrikli olması müthiş ama.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir