26 Temmuz 2017, Çarşamba, 21:33

İki Yıl Okul Tatili – Kitap İncelemesi

İki Yıl Okul Tatili – Kitap İncelemesi

İki Yıl Okul Tatili - Kitap İncelemesi
İki Yıl Okul Tatili – Kitap İncelemesi

KİTAP: İki Yıl Okul Tatili

TÜR: Roman

YAZAR: Jules Verne

YAYINEVİ: İthaki Yayınları

İki Yıl Okul Tatili efsane yazar, bilim-kurgu ve macera romanlarının babası olarak bilinen Jules Verne‘nin muazzam eserlerinden birisidir. Kitapta Sloughi isimli bir yat ile esrarengiz bir şekilde Pasifik Okyanusu‘na sürüklenen ve ıssız bir adaya çıkmak zorunda kalıp ilginç olaylarla karşılaşan on beş çocuğun 2 yıl süren macera dolu serüvenleri anlatılmaktadır.

Yazar Jules Verne, 1828 yılında Fransa’da doğmuştur. Denizcilik kültüründen gelen bir ailenin çocuğudur. Yazarın denizcilik geleneği romanlarında etkisini fazlasıyla göstermektedir. Deniz tutkusu o derece baskındı ki gemilerde tayfalık yapmak için evinden bile kaçmış, sonunda yakalanıp ailesine teslim edilmiştir. 

Jules Verne  ailesi tarafından 1847 yılında hukuk eğitimi almak için Paris’e gönderilmiştir. Ancak hukuktan çok tiyatroya ilgisi artan Jules Verne, enerjisini tamamen tiyatroya vermiş, 1850 yılında ilk tiyatro oyununu yayınlamıştır. Bu durum ailesinin kulağına gidince babasıyla büyük bir tartışma yaşamış, hukuktan vazgeçtiği için babası kendisine yaptığı maddi yardımı kesmiştir. Zor durumda kalan Jules Verne yazdığı öykülerini satarak para kazanmak zorunda kalmıştır.

 

İki Yıl Okul Tatili - Kitap İncelemesi
İki Yıl Okul Tatili – Kitap İncelemesi

Zamanının çoğunluğunu Paris‘in kütüphanelerinde geçiren Jules Verne mühendislik ve astronomi alanında derinlemesine incelemeler yapmış, araştırmaları tamamen bilimsel çalışmalara odaklanmıştır. Bu durum Jules Verne’in hayatında dönüm noktası olmuş. ilk kitabı olan Balonla Beş Hafta’yı yayınlamış, arkasından bu romanı Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Dünya’dan Ay‘a, Denizler Altında 20.000 Fersah, İki Yıl Okul Tatili, Esrarlı Ada, 80 Günde Devri Alem romanları izlemiştir. Yazdığı onlarca kaliteli roman çok beğenilmiş ve Jules Verne’i çok zengin bir adam haline getirmiştir. 1876’da satın aldığı yatıyla Avrupa’nın çevresini tamamen dolaşmıştır. Yazar 1905 yılında Fransa’nın kuzeyinde bir şehir olan Amiens’te hayatını kaybetmiştir.

 

İki Yıl Okul Tatili - Kitap İncelemesi
İki Yıl Okul Tatili – Kitap İncelemesi

İki Yıl Okul Tatili romanında bir yatta seyahat eden ve ıssız bir adaya mecburen çıkmak zorunda kalan bir aynı yatılı okulda okuyan bir grup öğrencinin yaşadığı inanılmaz ve heyecan verici maceralar anlatılmaktadır. Ertesi sabah, limandan ayrılacak olan Sloughi yatının güvertesinde, yaşları 8 ile 14 arasında değişen ve yanlarında tek bir büyükleri dahi bulunmayan on beş çocuk vardır. Mürettebat son içkilerini yudumlamak için karaya çıktığında yatın halatları esrarengiz bir şekilde kopar ve Chairman Yatılı Okulu’nun öğrencisi olan bu çocuklar açık denize doğru sürüklenirler. Şiddetli fırtınanın etkisiyle Pasifik’in sularında kaybolan Sloughi’nin, ıssız bir adanın kör kayalıklarına vurup parçalanmasıyla çocuklar için uzun ve belirsiz tatil günleri başlar. Yanlarında cesaretlerinden başka bir şeyleri olmayan bu çocuklar, avlanmayı, tuzaklar hazırlamayı, hayvanları evcilleştirmeyi, barınak hazırlamayı öğrenmek zorundadırlar. Bir yandan da adanın açıklarından geçecek bir geminin umuduyla yaşamaya başlarlar. Ancak bu zorlu süreç, kişilik çatışmalarını ve gruplaşmaları da beraberinde getirerek, küçük koloninin bölünmesine neden olacaktır. Bütün bunların yanı sıra adaya çıkış yapan katil sürüsüyle de baş etmek zorunda kalmaları gerekecektir.

Robinson Crusoe  tarzı bu 623 sayfalık enfes romanı elinizden düşüremeyeceksiniz.

 

 

2 Yorum

  1. Mert Günalp

    Jules Verne’in Aya Seyahat, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında Yirmibin Fersah, Seksen Günde Devri Alem ve Kaptan Grant’ın Çocukları isimli eserlerini okumuştum. En kısa sürede Iki Yıl Okul Tatili kitabını alıp okuyacağım. Teşekkürler.

  2. Orçun Yiğit

    Jules Verne ve Bilim Kurgu benim için ayrılmaz ikilidir. Yazarın tüm kitaplarını ezberleyecek derecede tekrar tekrar okumuşumdur. Jules Verne, yaklaşık iki yüz yıl önceden şimdiki teknolojik gelişmelere ışık tutmuş bir yazardır. Beni en çok etkileyen romanlarından birisi Ay’a Yolculuk’tur. Kitabı yazdığında Ay’a henüz gidilmemişti oysa. Romanı okuduğunuzda neredeyse ay yolculuğunu kendisi gitmiş gibi aşamalarıyla tarif etmiştir.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir