26 Temmuz 2017, Çarşamba, 3:04

Heidi – Kitap İncelemesi

Heidi – Kitap İncelemesi

Heidi - Kitap İncelemesi
Heidi – Kitap İncelemesi

KİTAP: Heidi

TÜR: Roman

YAZAR: Johanna Spyri

YAYINEVİ: Arkadya

Heidi’yi duymayan, kitaplarını okumayan, çizgi filmlerini izlemeyen yoktur sanırım. Çocukluğumda hayallerimi süsleyen öyküsü aklıma geldikçe gülümser ve mutlu hayallere dalarım. Alp Amca, Peter, Nine, Clara hepsi birden canlanır hafızamda. İsviçre Alpleri‘nin o eşsiz dağ manzarası, keçilerin hoplayıp zıplamaları, Büyük Baba’nın kahvaltıda erittiği keçi peyniri, keçilerden sağdığı sütler, kışın kar yağdığında kızakla yaptıkları yolculuklar belirir gözlerimin önünde. Bir kitapçıyı gezerken gözüm raftaki Heidi kitabına ilişti. 352 sayfalık yetişkinler için olan bu kitabı hemen satın alıp kitaplığıma ekledim. 

Heidi’nin yazarı Johanna Spyri, gerçek adıyla Johanna Louise Heusser 1827 yılında doğmuş İsviçreli bir yazardır. Yazdığı Heidi kitabıyla meşhur olmuştur. Yazlarını Chur ve Graubünden gibi kırsal kesimlerde geçirmiş daha sonra gözlemlerini ve anılarını kitaplarına aktarmıştır. 

Netten Yazar | Johanna Spyri
Netten Yazar | Johanna Spyri

Yazar 1852’de Bernhard Spyri adında bir avukatla evlenmiş,  Zürih’te yaşarken ülkesindeki yaşam hakkında yazılar yazmaya başlamıştır. İlk yazdığı kitap Vrony’nin Mezarı Üzerine Bir Not‘tur ve bu kitap aile içi şiddet hakkında bilgiler içerir. Bu romanı 1880 yılında yazmıştır. 1881 yılından itibaren hem çocuklar hem de yetişkinler için öyküler yazmaya başlamıştır. Heidi bunlardan en meşhurudur.

Heidi, Alp Dağları‘nda büyük babasıyla yaşayan öksüz ve yetim bir kızın öyküsüdür. Roman, manzaraları betimlemekteki başarısı ve çocukların duygularını, onların dünyaya nasıl baktığını anlatmaktaki ustalığıyla ünlüdür. John Spyri’nin ünlü romanı Heidi 2007 yılında 125 yaşına girdiğinde ve bu yılın anısına, İsviçre’de Johanna Spyri’nin resminin bulunduğu demir paralar basılmıştır. Spyri 1907 yılında Zürih’te hayatını kaybetmiştir.

Heidi - Kitap İncelemesi
Heidi – Kitap İncelemesi

Heidi anne ve babasını kaybedince teyzesi Detie bir süreliğine ona bakar. Kendisine Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan zengin bir aileden cazip bir iş teklifi gelince Heidi’yi Alpler’de yaşayan Büyük Baba’ya bırakmak ister. Büyük Baba yalnız yaşayan ve kendini insanlardan soyutlamış bir ihtiyardır. Önceleri Detie’ye kızsa da bu sevimli ve küçük kızcağıza karşı kayıtsız kalamaz ve torununa büyük bir sevgiyle bağlanır. Heidi mutluluktan uçuyordur. Birbirinden güzel manzaralara sahip dağlar, sevimli bir kulübe, tavan arasında küçük bir pencereden vadiyi gören saman yatak, keçi çobanı Peter, keçiler ve daha bir çok şey Heidi için tarif edilemez birer mutluluk kaynağı olmuştur.

Bir süre sonra Detie Teyze tekrar ortaya çıkar ve Heidi’yi zengin fakat tekerlekli sandalyeye muhtaç Clara’ya arkadaşlık etmesi için götürmek ister. Büyük Baba bu duruma çok üzülür ve torunundan istemeyerek ayrılmak zorunda kalır. Tabi ki bu ayrılık uzun süreli olmayacaktır. Clara ile tanışmak hem Heidi hem de Clara için yepyeni serüvenlere ve ilginç gelişmelere yol açacaktır.

Heidi büyük küçük her yaştan insanın okuması gereken nadir romanlardan birisidir. Çocukların gözünden dünyanın nasıl göründüğü, benzersiz doğa tasvirleri ve pek çok detay sevimli Heidi ile arkadaş olmanızı sağlayacaktır. 

3 Yorum

  1. Gerçekçi

    Heidi defalarca okuduğum, çizgi filmlerini izlediğim enfes bir eser. En son Heidi filmini izledim. Bire bir romanla örtüşmese de doğa manzaraları için bile izlenir.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir