26 Temmuz 2017, Çarşamba, 12:49

Çocuklar ve Ev Kazaları

Çocuklar ve Ev Kazaları

Anneler ve babalar için en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi bebeklerini ve çocuklarını ev kazalarına karşı korumaktır. Kaza şartlarının oluşmaması için gereken her şey yapılsa bile dikkatlerden kaçan herhangi bir durum yine de kazaların meydana gelmesine sebep oluyor. Kazaları önlemek veya kaza meydana geldiğinde zararı en aza indirmek için bazı detaylara dikkat etmekte fayda var.

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Bebekler ve çocuklar çoğu konuda yetişkinler gibi dikkatli ve bilinçli olamayacaklarından kazalara maruz kalmaları ve kendilerine zarar verme olasılıkları daha fazladır. Sürekli kıpır kıpır ve hareketli olmaları kaza riskini arttıran unsurlardandır. 

Yangın Tehlikesi ve Yanıklar

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Evde kullanılan elektronik cihazlar ve yalıtımı yeterince yapılmamış elektrik kabloları yangına sebep olabilir. En başta bu cihaz ve materyallerin gözden geçirilmesi gerekir. Çıkan bir yangında yanık durumu oluşmuşsa en az 10 dk yanık bölge üzerine soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Yanıcı madde cilde yapışmışsa çıkarmak için uğraşmamalı temiz bir bezle üzeri örtülmelidir. Yanık bölgelerde doğrudan buz kullanılmamalıdır. Aşırı sıcak yanmalara sebep olduğu gibi aşırı soğuk ta soğuk yanıklarına sebep olur ve tehlikelidir. Ayrıca kaynayan yemek tencereleri ve çaydanlık gibi eşyalar ocak üzerinde çocuklar ulaşamayacak şekilde kullanılmalıdır. Ütüler için de dikkatli olunmalıdır.

Kimyasal Maddeler ve İlaçlar

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Deterjan, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddeler çocuklar için çok tehlikeli olabilir. Bunlar içildiğinde ağız, yutak ve yemek borusunda tahrişlere  veya geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olurlar. Bu gibi maddeleri kendi özel ambalajlarında ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmak gerekir. Kimyasallar sık kullanılan yiyecek içecek kaplarında saklanmamalıdır. İlaçlar için de aynı durum söz konusudur. Renklendirilmiş ilaçlar çocuklarda şeker algısı yapacağından gözden uzak tutulmalıdır. 

Küçük Cisimler ve Yutma Tehlikesi

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Özellikle 3 yaşından küçükler için etrafta bulunabilecek her türlü yutulabilir nesne potansiyel birer tehlikedir. Solunum yolunun tıkanmasına sebep olabilir. Nefes alamama, morarma ve bayılma meydana gelebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında eğer görünüyorsa boğazda cisim derhal çıkarılmalı, görülmüyorsa çıkarmak için uğraşmamalıdır. Aksi takdirde cisim daha ileri kaçıp daha büyük sorunlara sebep olabilir. Bebekler süt emzirildikten sonra veya mama yedirildikten sonra hemen yatırılmamalıdır. Tamamen besinlerin mideye geçtikten, bir müddet bebeğin gazı çıkarıldıktan sonra yatırılmalıdır. Herhangi bir şey soluk borusuna kaçmışsa bebek kol üzerine karnı üzerinde yatırılır ve sırtına vurularak cisim çıkartılmaya çalışılır.

Burkulma ve Kırıklar 

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Özellikle ıslak zeminlerde kayıp düşmeler veya eşyalara çarpmalar sonucu kırık, çıkık, burkulma ve doku zedelenmeleri meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılmadan önce gerekli tedbirler alınmalıdır. Eşyalar sabitlenmeli, TV gibi cihazlar düşmeyecek şekilde monte edilmeli, raf kilitleri kullanılmalı, sert köşeli eşyalar için dikkat edilmeli, banyo gibi ıslak zemine sahip ortamlarda uygun paspaslar kullanılmalıdır. Herhangi bir kırık vakasında kırılan kemikler yerine oturtulmaya çalışılmamalıdır. Aksi taktirde ciddi doku zedelenmelerine sebep olabilir. En uygun yöntem temiz bir beze buz sarıp zarar görmüş bölgeye soğuk kompres uygulamaktadır. Bebeklerin uyurken yüksekten düşmemesi için de dikkat edilmelidir. Beşik ve yataklar uygun yükseklikte ve korkuluklu olmalıdır. 

Kanamalar

Çocuklar ve Ev Kazaları
Çocuklar ve Ev Kazaları

Kesici aletler miniklerin görüş alanında bulunmamalıdır. Herhangi kesici bir alet sonucu yaralanma meydana gelirse yara üzerine baskı yapılarak kanama durdurulmalıdır. Kanama durmazsa temiz bir bez ya da bandaj yardımıyla basınç uygulanır. Burun kanamalarında baş öne eğilir ve burun kanatlarına baskı yapılır. 

Sonuç olarak kazalar meydana gelmeden gerekli tedbirler önceden alınmalı, kaza meydana geldiğinde paniğe kapılmadan ilk yardım uygulamaları yapılmalıdır. Gerekenler yapıldıktan sonra hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

1 Yorum

  1. Mert Günalp

    Yazınızı dikkat ve ilgiyle okudum. Küçük bir kızım var ve daha da dikkatli olmak gerekiyor. Anne ve baba olarak çocuklarınız varsa sürekli tetikte olmanız gerekiyor. Geçenlerde 3 yaşındaki yeğenim elini sıcak çorba dolu kaseye daldırdı. Sonrası feryat figan.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir