26 Temmuz 2017, Çarşamba, 16:24

Simyacı – Kitap İncelemesi

Netten Yazar | Simyacı
Simyacı – Kitap İncelemesi

Simyacı – Kitap İncelemesi

KİTAP: Simyacı

YAZAR: Paulo Coelho

TÜR: Roman

YAYINEVİ: Can

Paulo Coelho‘nun etkileyici romanı Simyacı, bütün dünyada elit bir okuyucu kitlesi meydana getirdi. İçten sadeliği, gizemli içeriği ve duygulara hitap eden bilgeliğiyle bu ilginç roman, Mısır Piramitleri‘ne gizlenmiş bir hazineyi aramak için memleketi İspanya’dan yollara düşüp Afrika çöllerine giden Santiago adında Endülüslü bir çobanın öyküsüdür.

Kitabın yazarı Paulo Coelho, 24 Ağustos 1947’de Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde doğmuş ünlü romancı, söz yazarı ve gazetecidir. Yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini “The Pilgrimage” adlı kitabında detaylarıyla anlattı.

Simyacı - Kitap İncelemesi
Simyacı – Kitap İncelemesi

1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan birisi haline getirdi. Simyacı 20. yüzyılın en önemli yayıncılık olaylarından biri oldu ve ilk çıktığında 18 ülkede 30 milyon adet sattı. Daha sonra 42 ülkede yayınlanan ve 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde yazar, Gabriel Garcia Marquez‘den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu.

“Kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmek insanların biricik yükümlülüğüdür…”

Paulo Coelho’nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO‘nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nu düzenleyen Schwab Vakfı’nın yönetim kurulundadır.

Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Forumu’nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d’Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi’ne kabul edilmiştir. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Birleşmiş Milletler Barış Elçisi üyeliği de bulunmaktadır. Paulo Coelho halen Rio de Janerio’da yaşamaktadır.

Yazarın Brida (1990), Piedra Irmağı’nın Kıyısında Oturdum Ağladım (1994), Beşinci Dağ (1996), Işığın Savaşçısının El Kitabı (1997), Veronika Ölmek İstiyor (1998), Şeytan ve Genç Kadın (2000), On Bir Dakika (2003), Zahir (2005), Portobello Cadısı (2006), Kazanan Yalnızdır (2008), Elif (2010), Akra’da Bulunan El Yazması (2012) ve Aldatmak (2014) gibi eserleri de en çok satanlar listesinde olmuştur.

Simyacı romanında hazinenin ne olduğunu ve Endülüslü çoban Santiago’nun macera ve gizem dolu yolculuğunda karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceğini kimse bilmez.  Geçici dünya malı olan hazineyi bulmak için başlayan bu serüven kişinin içindeki gerçek hazineyi keşfetmesini sağlar.

Simyacı - Kitap İncelemesi
Netten Yazar | Simyacı – Kitap İncelemesi

Çobanın  çağrışım yüklü ve derin bir insan sevgisini barındıran öyküsü, hayallerimizin gücünü ve yüreklerimizin sesine kulak vermenin önemini vurgulayan ebedi bir vasiyetname hükmündedir.

2 Yorum

  1. Gerçekci

    Simyaciyi lise yillarimdayken okumustum ve oldukca etkilenmistim. Simya ilmini hep merak etmis maddeleri altina donusturme konusu hep ilgimi cekmistir.

  2. Mehmet Çetin

    Merhaba Orçun. Yazında Gabriel Garcia Marquez’den bahsetmişsin. Onun Kırmızı Pazartesi romanı da orjinal bir kitaptır. Yeni yazılarında o kitaptan da bahsetmeni isterdim. Saygılar sevgiler.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir