26 Temmuz 2017, Çarşamba, 15:56

Frankenstein – Kitap İncelemesi

Frankenstein - Kitap İncelemesi
Frankenstein – Kitap İncelemesi

Frankenstein – Kitap İncelemesi

 

KİTAP: Frankenstein

TÜRÜ: Korku

YAZAR: Mary Shelley

YAYIN EVİ: İthaki Yayınları

 

Frankenstein felsefi açıdan işlenmiş bir korku romanıdır. Bilinenin aksine Frankenstein korkunç canavarın adı değil onu meydana getiren doktorun adıdır. Ucubenin bir ismi yoktur. Kitapta toplum dışına itilen, kendi mücadelesini veren ve bu uğraşta yenilen farklı insanların dramatik öyküsü anlatılmaktadır.

Kitabın konusu 18. yüzyılda geçmektedir. Roman, Kaptan Walton’ın, kız kardeşi Margaret Saville’a yazdığı mektuplarla ilerlemektedir. Mektupların tarihleri “17– “ olarak geçtiğinden 1700’lerde, tam olarak belirtilmeyen bir tarihte geçmektedir. Olaylar Victor Frankestein ve  kendi eseri olan Ucube‘nin anlatımları ile süslenmiştir.

Dr. Victor Frankenstein; hastalıklara son verebilmek için insanı yeniden yapmayı, asıl hedef olarak ise ölümsüzlüğe ulaşmayı istemektedir. Gece gündüz çalışıp yaptığı sayısız deneyleri sonucunda yaşamın sırrını keşfeder. Simya ilmini ve elektrik enerjisini harmanlayıp üstün bir insan meydana getirmek için uğraşmaya karar verir. Çeşitli mezarlardan ve mahzenlerden topladığı ceset parçalarını bir araya getirir. İnsan vücudunun karmaşık parçalarıyla uğraşmanın zorluğu yüzünden 2,50 metre boyunda ve buna orantılı bir genişlikte devasa bir ucube meydana getirir. Bu ucube hantal yapısına rağmen oldukça çevik ve zekidir.

Frankenstein - Kitap İncelemesi
Frankenstein – Kitap İncelemesi

“Ah! Hiçbir ölümlü o görüntünün dehşetine dayanamazdı. Hayat verilmiş bir mumya dahi o ucube kadar iğrenç olamazdı… Hayal kırıklıklarının en acısını duyuyordum.”

Dr. Frankenstein mükemmel bir insan oluşturmayı beklerken korkunç ve mide bulandırıcı bir ucube ortaya çıktığını görünce kendinden ve yaptığı işten tiksinerek her şeyi olduğu gibi bırakıp terk eder.

Ucube öylece ortada kalakalmıştır. Kendi başına insanlarla iletişime geçmek ister. Her yerde öfkeyle ve korkuyla karşılanıp kovalanır. Kendini ormanlara, dağlara ve vahşi doğanın kalbine atar. Bir gün ormanda bir kulübede yaşayan bir ailenin odunluğuna saklanır. Kulübede yaşaya fakir düşmüş ve kör kalmış bir Fransız soylusu olan ihtiyar De Lacey ve iki çocuğu Felix ve Agatha’yı izleyerek yaşar. Bir süre sonra Felix’in Arap asıllı sevgilisi Safiye kulübeye gelince Felix’in ona verdiği dersleri izleyip konuşmayı ve okumayı kısa sürede öğrenir.

Frankenstein - Kitap İncelemesi
Frankenstein – Kitap İncelemesi

Ucube bir gün nehirde gördüğü yansımasından korkar ve insanların neden ondan nefret edip korktuklarını anlar.De Lacey’in yalnız kaldığı bir sırada kulübeye gelip onunla arkadaş olmak ister. Ama o sırada kulübeye gelen Felix ona saldırır. O zaman yalnızlığı öfkeye dönüşür ve kendisini ortaya çıkarıp ölüme terk eden kişiden intikam almak ister.

Ucube tamamen sevgiye açken, insanları sevmek ve insanlar tarafından sevilmek isterken karşılaştığı acımasız tutum, kendisinin öylece ortada bırakılması, sürekli horlanıp nefret edilen, korkulan bir yaratık olarak görülmesi onu çileden çıkarır.  İçten içe intikam duygusuyla kaplanır. 

Öfke ve intikam ateşi Ucube’nin akıl almaz şeyler yapmasına sebep olur. Dr. Frankenstein’in hayatı kendisine bundan sonra zerre kadar mutluluk vermeyecektir. Sevdikleriyle imtihanı oldukça acı olacaktır. Kitabın sonu çok çarpıcı bir şekilde sona ermektedir. Okumadıysanız bir an önce kitabı okumanızı tavsiye ederim.

2 Yorum

  1. Mehmet Çetin

    Frankenstein merak ettiğim bir kitaptı. D & R mağazasında tesadüfen rast geldi aldım ve kısa sürede okuyup bitirdim. Tavsiye ederim. Kitapta korkudan ziyade psikolojik unsurlar çoğunlukta.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir