26 Temmuz 2017, Çarşamba, 21:05

Fareler ve İnsanlar – Kitap İncelemesi

Fareler ve İnsanlar – Kitap İncelemesi

Fareler ve İnsanlar - Kitap İncelemesi
Fareler ve İnsanlar – Kitap İncelemesi

KİTAP: Fareler ve İnsanlar

TÜR: Roman

YAZAR: John Steinbeck

YAYINEVİ: Sel Yayıncılık

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan yazar John Steinbeck‘in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının baş yapıtları arasından yer alır.

John Steinbeck eserlerinde yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken her yapıtında okurlarının karşısına çarpıcı ve farklı bir hikaye ile çıkar. Tarihin bir kesitindeki dramı ayrıntılarıyla incelerken tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun türküsünü dillendirir. Eserleri bu sebeple yıllar geçse de edebi değerlerini ve popülerliklerini hiç kaybetmemiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Netten Yazar | Fareler ve İnsanlar
Netten Yazar | Fareler ve İnsanlar

Yazar 1902 yılında Kaliforniya eyaletinin Salinas şehrinde doğmuştur. Çocukluğu Salinas Vadisi’ndeki çiftliklerde çalışarak geçmiştir. Irgat bir aileden geldiği için çiftlik yaşamına yabancı değildir. Genç yaşta yazarlığa karar veren Steinbeck, Stanford Üniversitesi‘nde eğitim görmüştür. Yalnızca yazarlığına katkısı olacak derslere girmiştir. Öğrenimini sürdürdüğü yıllar boyunca ırgatlık, marangozluk, boyacılık, laborantlık ve kapıcılık gibi pek çok işte çalışmıştır. Halkın yaşamından ve hayatın kendisinden hiç kopuk olmamıştır. Yazar 1968 yılında hayatını kaybetmiştir.

John Steinbeck’in bu deneyimleri ilk romanlarından itibaren emekçilerin yaşam koşullarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini yüksek başarıyla yansıtabilmesinde oldukça etkili olmuştur.

Yazar üniversiteden sonra New York’a gidip gazeteciliğe soyunmuştur. Ancak yazılarının büyük kısmını yayınlatamadığı için tekrar Salinas’a dönmüştür. 1929’da Altın Kupa, 1935’de Yukarı Mahalle, 1936’da Bitmeyen Kavga, 1937’de Fareler ve İnsanlar ve arkasından 1939’da Gazap Üzümleri‘ni yazmıştır. Bunların haricinden Sardalye Sokağı, Cennetin Doğusu ve Al Midilli kitaplarını da dünya edebiyatına kazandırmıştır. 

Yazar kitaplarında genellikler işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşullarını, mücadelelerini, döneminin ve çağımızın en temel toplumsal meselelerini büyük bir ustalıkla işlemiştir. Fareler ve İnsanlar kitabında da insanın insanla, doğayla  ve toplumla kurduğu ilişkiler işçilerin perspektifinden çarpıcı bir şekilde yansıtılmıştır.

Fareler ve İnsanlar birbirine zıt iki karakter olan mevsimlik tarım işçisi iki arkadaşın öyküsünü anlatır. Zeki ve bilgili George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama oldukça saf olan yoldaşı Lennie Small’un hayalleri ve bu hayallerin okuyucuyu olduğu yerde donduran finali detaylarıyla anlatılır. Kitabın sonunda boğazınız düğümlendiğinde, ağlamakla ağlamamak arasında kaldığınızda sözlerime hak vereceksiniz.

 

 

Netten Yazar | Fareler ve İnsanlar
Netten Yazar | Fareler ve İnsanlar

Milton ve Lennie kendileri için büyük bir mutluluk kaynağı olan basit hayaller kurarak yola çıkarlar. Çiftçilikten ve ırgatlıktan kazandıklarıyla küçük bir toprak satın almak, kendi küçük çiftliklerinde, sıradan ama insanca bir hayat sürmek istemektedirler. Yolları bir gün bir çiftliğe düşer. Yaşananlar, istenmeden gerçekleşen bazı olaylar ikiliyi hiç ummadıkları bir yöne savurur. 

Yaklaşık 100 sayfalık bu roman neredeyse binlerce sayfalık duygu birikimini size sunuyor. Beyaz perdeye de aktarılan Fareler ve İnsanlar’ı bir an önce okuyun derim. Dostluğu ve dayanışmayı hiç düşünmediğiniz bir açıdan görme şansınız olacaktır.

3 Yorum

  1. Gerçekci

    John Steinbeck’in romanlari arasında Fareler ve İnsanlar’ın yeri ayrıdır. Lennie’in ben fasulyeyi salçalı severim George diye serzenişini hiç unutamam. Kitabı okuyanlar diyaloğu hatırlayacaktır.

  2. Mehmet Çetin

    Fareler ve İnsanları okuduğumda çok etkilenmiştim. Sonra yazarın diğer kitaplarını da bulup okumaya çalıştım. Favorilerim Gazap Üzümleri ve Cennetin Doğusu’dur. Diğer kitapları o kadar etkilemedi beni.

  3. Mert Günalp

    Gazap Üzümleri’nin filmini izlemiştim. Oldukça eski bir filmdi siyah beyaz. Yanlış hatırlamıyorsam filmin baş rolünde Henry Fonda vardı.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir