27 Temmuz 2017, Perşembe, 12:43

Dracula

dracula

Kitap: Dracula

Yazar: Bram Stoker

Yayınevi: İthaki Yayınları

Dracula vampirleri konu alan gerilim, macera ve korku unsurlarını harmanlamış bir kitaptır. Olaylar 19 yy. da geçmektedir ve Jonathan Harker isimli genç bir avukat katibinin, şatosunda yaşayan Kont Dracula’nın Londra civarında satın aldığı çeşitli gayrimenkullerin satış işlemlerinin tamamlamak için Transilvanya’ya gitmesiyle başlar. Kontun şatosu Karpat Dağları‘nın en gizemli ve en tehlikeli bölgesinde yer almaktadır. Avukatın yola çıkmasıyla tuhaf ve ürpertici olaylar da baş göstermeye başlar. Genç avukat katibi için Dracula’nın işlerini halletmek avukat olmasını sağlayacak bir kariyer meselesidir. Ancak başına gelecekleri bilse kesinlikle bu işe girişmezdi bile.

Kitabın ilerleyen sayfalarında genç avukat katibinin günlüğünden notlar, sevgilisine yazdığı mektuplar ve diğer karakterlerden bahsedilir. Kitap, Kont Dracula’nın insanlar üzerindeki korkunç planını anlatmaktadır. Lanetlenmiş bir yaratık olan Kont, hem intikam hem de kanla beslenme isteğiyle yanıp tutuşmaktadır. Diğer insanlar ise bu lanetli yaratıktan kurtulmanın çaresini aramaktadırlar. Kalbine kazık çakmadan ölmeyen bu yaratık her geçen gün yeni kurbanlarla gücüne güç katmakta, lanetlenmiş yeni müridler edinmektedir.

Netten Yazar | Dracula
Netten Yazar | Dracula

“…Bu nasıl bir adam, ya da adam kılığında nasıl bir yaratık? Bu korkunç yerin dehşetinin beni ele geçirdiğini hissediyorum; korku içindeyim-büyük bir korku-ve benim için kaçış yok; düşünmeye bile cesaret edemediğim dehşetlerle kuşatıldım…”

Tarihteki Dracula aslında meşhur Kazıklı Voyvoda’dır. Voyvoda, 1456 yılında Osmanlılara esir düşmüş sonraki yıllarda ülkesi Eflak beyliğinin valisi olarak atanmayı başarmıştır. İlk yıllarda Osmanlılara vergisini düzenli ödemeye devam etse de sonraki yıllarda Avrupa ittifakına katılıp Osmanlı’ya baş kaldırmış ve tutsak ettiği askerleri türlü işkencelerle öldürmüştür. En tanınmış işkencesi kazıklara oturtmasıdır.

Netten Yazar | Dracula
Netten Yazar

Kazıkları makattan sokup sırt kısmından çıkartır. Ve kazıkladığı kişileri öldürmez, bunlar bir gün içerisinde kan kaybından, açlıktan veya susuzluktan ölürler. Dracula bu yaptıklarından sonra Osmanlılar tarafından başı kesilerek idam edilmiştir. Efsaneye göre Voyvoda Dracula öğrendiği kara büyü ve simya teknikleri sayesinde ölümden kurtulmuş, bir vampire dönüşmüş ve 400 yıl hayatta kalmayı başarmıştır.

“…Kapağı kaldırdım ve duvara dayadım; ve sonra ruhumu korku ile dolduran bir şey gördüm. Kont orada yatıyordu… Ağzı her zamankinden de kırmızıydı, dudaklarında taze kan damlaları vardı ve ağzının kenarlarından aşağı akıyor, çenesinden ve boynundan süzülüyordu…”

Kitapta bahsedilen Dracula gizemli ve korkutucu özelliklere sahiptir. Dracula bir vampirdir ve kanla beslenir. Beyaz tenli, kırmızı gözlü, 15-20 insan gücünde, tırnakları uçlara doğru sivrilen, dudakları kırmızı ve beyaz, sivri köpek dişleriyle korkutucu bir görünüme sahiptir. Drakula adlı karakter bunun dışında tabutta uyuyan, gece dışarıda avlanıp, gündüz tabutunda saklanan bir gece canavarı olarak tasvir edilmiştir. Nefesi mide bulandıracak bir şekilde kan kokmaktadır. Kurt ve yarasa kılığına girebilmekte ve hayvanlara hükmedebilmenin yanında, bir delikten içeri duman halinde sızabilmekte, şato duvarlarından tıpkı bir kertenkele gibi inip çıkabilmektedir. Ayrıca aynada görünmeme gibi bir özelliği de vardır. Yalnız modern kültürün söylediğinin aksine güneş ışığıyla ölmez ve gündüzleri de dolaşabilir, ama gündüz saatlerinde gücü azdır. Yine de şafak, öğle vakti ve gün batımında biçim değiştirme gücü vardır. Geceler onun en güçlü olduğu zamanlardır. Gündüzleri tabutunda bir ölü gibi uyur.

Dracula’nın farklı yıllarda sinema çekimleri de yapılmıştır. Okuyuculara önerim filmleri izlemeden  öncelikle kitabı okumalarıdır. Kitabı gece okumanız sürükleyici ve korkutucu etkisini daha da artıracaktır.

2 Yorum

  1. Gerçekçi

    Gary Oldman’ın Dracula filminde ‘”en mutlu insan gerçek aşkı bulan insandır” diye bir repliği vardı. Garibim aşk acısından bu hallere düşmüş.

  2. Orçun Yiğit

    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Sayın Gerçekçi. Dracula dediğiniz gibi bazı duygusal travmalar yaşamış ve bu onu canavara döndürmüş. Kitapta konu daha derli toplu anlatılıyor. Filmini izlediğimde detaylar a girilmemiş fazla. O yüzden öncelikle kitabın okunmasını tavsiye ediyorum.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir