27 Temmuz 2017, Perşembe, 2:18

Dedemin Fişi İncelemesi

Dedemin Fişi | Netten Yazar

Dedemin Fişi | Netten Yazar

Film Türü
  Komedi
 
Vizyon Tarihi
22 Ocak 2016
 
Senaryo
Yılmaz Erdoğan
 
Yönetmen
 Meltem Bozoflu

Oyuncular

Güldür Güldür Ekibi

Güldür Güldür ekibinin bir araya geldiği Dedemin Fişi yılın en komik komedilerinden birisi olmaya aday bir film. Yönetmenliğini Meltem Bozoflu’nun yaptığı bu filmin hikayesi ise Yılmaz Erdoğan’a ait.

Dedemin Fişi’nin başrollerinde Alper Kul, Onur Buldu, Erdem Yener, Özge Borak, Uğur Bilgin, İrem Sak, Meltem Yılmazkaya, Doğa Rutkay, Onur Atilla, Ali Sunal, Zeynep Kankonde, Özlem Tokaslan, Ayşegül Akdemir, Özgün Aydın, Burak Topaloğlu, Aziz Aslan ve Ayşen Gruda gibi isimler yer alıyor.

BKM‘nin yapımcılığını üstlendiği film, Malatyalı Çirçi ailesinin miras meselesini anlatıyor. Televizyonların en çok izlenen programlarından Güldür Güldür, tüm ekibiyle bu filmde yeteneklerini sergiliyor. Bir o kadar kalabalık olmalarına rağmen her birey kendine özgü bir özelliğe  ve role bürünmüş durumda. Tiplemeler hiç sırıtmamış ve herkes belirli bir rolü üstlenerek skeç tadında ama sinema tarzında komik bir esere imza atmış. Kimse boşta kalmamış diyebiliriz. Herkesi bir arada, aynı filmde bulmak fena değil.

Çirçi Ailesi’nin serüveni ailenin reisi Salih Dede’nin beyin ölümünün gerçekleşmesiyle başlıyor. İlk olarak yurt içinde ve yurt dışında bulunan, dört bir yana dağılmış aile üyeleri, Salih Dede’nin akıbetiyle ilgili ortak bir karar vermek için çağrılırlar. Dede’nin Fişi çekilmeli mi yoksa bu halde cihaza bağlı olarak sadece nefes almaya devam etmeli mi? Mesele asıl bundan sonrası ile ilgili. Miras Davası!

Miras olayı gibi ciddi ve klasik bir meseleyi komediye entegre etmek kolay olmasa gerek. Lakin Güldür Güldür ekibi bu işi yine iyi kotarmış ve komediyle skeçleri birleştirip orijinal bir çalışmaya imza atmış. Tabii ki film baştan sona güldür güldür güldürmüyor. Filmde trajedi ve komedi unsurları ustaca harmanlanmış bir şekilde, bazen inceden inceden göndermelerle ve aralara serpiştirilmiş mesajlarla süslenmiş bir şekilde sunuluyor.

Dedemin Fişi’nde hikaye, torun Bora’nın etkisiyle daha farklı bir boyuta taşınıyor. Miras kavgası ve aile bireylerinin birbirleriyle olan mücadeleleri izlenip ders çıkarılacak seviyede.

Dede’nin Fişi çekilmeden izleyin derim…

 

1 Yorum

  1. Gerçekçi

    Dedemin Fişi filmini sinemada izledim. Komik bir film. Bahsettiğiniz gibi güldür güldür yerlere yatmıyosunuz ama yine de izlenir. Sinemada uyuyanlar bile vardı. Ama yine de iddialıyım Güldür Güldür ekibinin çoğu skeci filmden daha komik.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir