26 Temmuz 2017, Çarşamba, 6:12

Don Kişot

Bu kitap Cervantes tarafından tam 400 yıl önce yazıldı. İspanya’nın kültürel, sosyal, ekonomik, dini ve siyasi yönlerini ele alırken okurun ilgisini de her satırında cezbetmeyi başardı. Roman bazında en çok dile tercüme edilen, en çok okunan, en çok gönderme yapılan Don Kişot; devrinin tablosunu en iyi şekilde sunmasının yanında mizah unsurunu ince ince işlemiş orijinal bir kitaptır.  

Netten Yazar | Miguel De Cervantes
Netten Yazar | Miguel De Cervantes (1547-1616)

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan ve 38 dile çevrilen Don Kişot, bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal eserlerden biri sayılır. Kitabın yazarı Miguel de Cervantes Saavedra, Endülüslü bir baba ile Yeni Kastilyalı bir annenin çocuğudur. 1547 yılında İspanya’nın üniversiteler şehri olarak bilinen Alaca de Henares şehrinde doğmuştur. Gençliğinde İspanyol ordusunda savaşa katılmış, Osmanlılarla yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’nda yaralanıp esir düşmüştür. Cezayir’e sürgün edilmiştir.

Yaşamının sonlarına doğru kendisini tüm dünyaya tanıtan ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)‘u hapishanede kaleme almıştır. Romanda yazarın aslında kendi hayatıyla alay ettiği ve roman kahramanıyla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür.

Netten Yazar | Don Kişot
Netten Yazar | Don Kişot

Kitabın içeriği Mança ilinin küçük bir köyünde yaşayan,  soylu bir bey olan Kesada diğer bir rivayete göre Alanso ile ilgilidir. Pek zengin sayılmayan bu bey, savurganlık yapmadığı sürece babadan kalan mirasla ömür boyu geçinebilecek bir servete sahiptir. Ahırında cılız bir atı, kapısında sıradan bir av köpeği, silahlığında dededen kalma kılıcı, mızrağı, kalkanı ve eskimiş bir zırhı vardır.

Boş zamanlarını ava çıkarak, dostlarıyla sohbet ederek veya şövalye romanları okuyarak geçirir. Zamanla şövalye romanlarına daha çok zaman ayırmaya başlar. Ziyaretine gelen dostlarına okuduğu roman kahramanlarının maceralarını anlata anlata onları bezdirme derecesine getirir.

Senyör Kesada her ay şehre inip çantalar dolusu kitap satın almaya başlar. Odasının her bir köşesi kitaplarla dolar. Artık okurken rahatsız edilmekten hoşlanmaz, ziyarete gelen dostlarını bile kabul etmez.

Roman kahramanları onun gözünde dünyanın en önemli insanları gibidir. Nerede bir masum feryat etse, nerede zulüm kol gezse bu kahramanlar beliriverir. Ne yazık ki  artık analar böyle yiğitler doğurmuyor, mazlumlara kimse kol kanat geremiyordu.

Düşüncelere daldığı bir gün kafasında şimşekler çakar. Kendi kendine: “Soylu bir geçmişim, korkusuz bir yüreğim, adaleti sağlayacak bir aklım var! Neden bu yiğit şövalye ben olmayayım? Zalimlere karşı zayıfların yanında bulunmayayım?” diye haykırır.

Netten Yazar | Don Kişot
Netten Yazar | Don Kişot

Soylu bey kararını vermiştir. Zamanının yiğit şövalyesi olarak harekete geçmelidir. Hemen hazırlıklara başlar. Dededen kalma silahlarını kuşanır,  atına Rosinenta ismini verir. On gün düşündükten sonra nihayet kendisine de Mança’lı Şövalye Don Kişot ismini uygun görür. Geriye aşık olacağı bir sevgili bulmak kalmıştır. Üstelik uğruna yel değirmenlerine saldırabilecek kadar sevebileceği birisi. Toboso’lu Dulsinea!

Don Kişot, bir gece yarısı atını eğerleyip serüvenden serüvene atılmak için yola çıkar . Seyisi Sanço ile başlarına gelenler, Sanço’nun patavatsızlıkları, soylu şövalyenin insan üstü cesareti ve daha fazlası felsefe ve mizahla harmanlanmış bir haldedir.

Romanla ilgili meşhur bir sözle yazıma son veriyorum;

“İnsan, hayatında üç kez Don Kişot’u okumalıdır. Kahkahanın kolayca dudaklara fırlayıp duyguları harekete geçireceği gençlikte, mantığın hakim olmaya başladığı orta yaşta ve herşeye felsefe açısından bakıldığı ihtiyarlıkta.”

2 Yorum

  1. İhsan Altın

    Değerli Orçun Bey bu hikayeyi ilkokulda bir kere okudum. Sonra ortaokulda bir kere daha okudum. Sonra lise de bir kere daha okudum. Ve nihayet evlendim. Sizin yazınızı görünce dedim ki kendi kendi me Yav ihsan şunu bir kez daha oku da kafamız biraz dağılsın. Size çok teşekkür ederim. Beni maziye götürdünüz. Tabi Don Kişot gibi bir eseri kazandırdığı için Cervantes ‘e de teşekkür ediyorum.

  2. Mehmet Çetin

    Merhabalar. Don Kişot kitaplığımda bulunan en değerli kitaplardan bir tanesi. Yıllar önce okumuş, okurken gülmüş, gülerken düşünmüştüm. Kitap kurtları mutlaka okumalı bu kitabı. Tekrar okuyacağım nasip olursa. Kitabı okuyan herkes kendinden bir şeyler bulacaktır.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir