28 Temmuz 2017, Cuma, 23:25

Safra Taşları

Safra Taşları

Safra salgısı ne işe yarar?

Safra salgısı karaciğerde oluşur ve safra kesesinde birikir. Günlük yaklaşık yarım litre safra oluşturulur. Gerektiğinde safra kesesinden bağırsaklara salınır. Safra salgısı, yağda eriyen vitaminlerin (A,D,E,K vitamini) emilmesi ve yağların sindirilmesini  sağlar. Ayrıca vücuttaki fazla kolesterolün ve bilüribinin vücuttan atılmasının tek yolu safra sentezlenmesidir. Safra oluşumuna katılan kolesterol  ve bilüribin barsak yoluyla atılır.

İki tip safra taşı vardır:

1)Kolesterol taşları: Kolesterol, kalsiyum ve proteinden oluşur. Safra içine aşırı miktarda kolesterol geçince ve safra asidi sentezi azalınca oluşur. Bu durumda  kolesterol safra içinde eritilemez, kristalleşmeye başlar ve ilerleyen zamanda burada taş oluşur.

2)Pigment taşları: Bilüribin safra içine aşırı geçip kalsiyumla birleşip kristalleşir ve taş oluşur.

İleri yaş, bayanlar, gebelik, diyabetliler, obezite olanlar, trigliserit yüksekliği olanlar, hızlı kilo kaybı durumları, hemoliz yapan hastalıklar, siroz varsa safra kesesinde taş oluşma riski artar.

Hangi durumda operasyon gereklidir? Safra kesesinde saptanan her taş için operasyon gerekmez. Diyabetikler ve hemoliz yapan kan hastalığı olanlarda operasyon önerilir. Bunun dışında taşa bağlı karın ağrısı, bulantı, hazımsızlık şikayetleri olan  ve taşın boyu 3cm’den büyük olanlara operasyon önerilir.  Diğer durumlarda operasyon yapılmadan izlenebilir.

Safra Taşları
Safra Taşları
Safra Taşları
Safra Taşları

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir