26 Temmuz 2017, Çarşamba, 8:45

Aksiyon, Macera, FPS… Oyun Türleri…

Oyunlar bazıları için sadece eğlence ve zaman geçirmekten öteye gidemezken, gerçek oyuncular için oldukça büyük önem taşır. Oyunlar, gerçek oyuncular için başlı başına bir dünyadır. Her oyuncu profiline hitap eden ayrı bir oyun tarzı vardır. Oyunlar bu oynanış tarzına göre türlere ayrılır. Oyun türlerinin belirlenmesindeki en önemli kriter oyuncu beklentileridir. Oyun firmaları bu sebeple ticari boyutun yanında oyuncu beklentilerini de dikkate almak zorundadır. Zevkler ve renkler tartışılmaz misali her oyuncu kitlesi zevkine göre farklı tarz oyunlara yönelebilmektedir. Bazı oyunlar birkaç kategoriye dahil olabilir. Örneğin Assassin’s Creed serisi bir aksiyon-macera-tps oyunudur. Oyunları ana başlıklar altında şu şekilde sıralayabiliriz.

Oyun Türleri
Oyun Türleri

AKSİYON: Aksiyon filmlerini aratmayacak oyunlardır. Adrenalinin tavan yaptığı seri ve hareketli oyunlardır. Şiddet unsurları içerebilir. Hollywood sinemasına taş çıkartacak kalitede senaryo ve aksiyona sahip olan bu oyunlar oyuncuları cezbetmeye yetiyor ve artıyor bile.

GTA V
GTA V

Örnekler: Assassin’s Creed, Batman, Crysis, FarCry, GTA V,  Gun, Max Payne, Watch Dogs, The Evil Within, Mass Effect, Resident Evil, 

MACERA: Bu oyun türü oyuncuları maceradan maceraya sürüklerken; araştırmaya, keşfetmeye, ipuçlarını bulup gizemleri çözmeye yönlendirir. Keşfetmeyi seven oyuncular için macera oyunlarının yeri tartışılmaz.

Oyun Türleri
Syberia

Örnekler: Broken Sword, Evolve, Tomb Raider, Syberia, L.A. Noire

STRATEJİ: Oyuncuların strateji geliştirerek oynadıkları oyunlardır. Gerçek Zamanlı Strateji (Real Time Strateji) ve Sıra Tabanlı Strateji olarak ikiye ayrılır. Gerçek Zamanlı Strateji oyunlarında size sunulan haritada, kaynakları en verimli şekilde kullanarak rakiplerinize üstünlük sağlamak için uğraşırsınız. Sıra tabanlı strateji de hamleler satranç oyununda olduğu gibi sıralı olarak yapılır. Genel anlamda strateji oyunları aklınızı kullanmayı ve mantıklı hareket etmeyi gerektirir. Strateji oyunlarında gereksiz yere kahramanlıklar yapmanız işinize yaramayabilir. Sonuçlarını düşünerek kararlar vermek zorundasınızdır.

Oyun Türleri
Age of Empires 3

Örnekler: Age of Empires, Dune, Civilization, Command & Conquer, Starcraft, Company of Heroes, Total War Rome, Warcraft

SİMÜLASYON: Araba, kamyon, otobüs, uçak, gemi, tren gibi vasıtaların veya şehir, otel, çiftlik, lunapark gibi ortamların gerçek hayatta kullanıldığı gibi sunulan gerçekçi oyunlardır. Uçak kullanmayı, kokpitteki gösterge ve butonların ne işe yaradıklarını, şehirler arası uzun mesafelerde otobüs kullanmayı veya kamyonlarla yük taşımayı çoğu insan hayal etmiştir. Simulasyonlar bu taleplere cevap veren oyunlardır. Gerçek hayatta bir uçak kullanmak çok zor iken simulasyonlar sayesinde uçak kazasına bile sebep olmanız tehlike arz etmez. Herhangi bir otel işletmek veya çiftçilik yapma deneyimini simülasyonlar sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik pilotluk gibi mesleklerde simülasyonlar eğitim için olmazsa olmaz şartlardandır.

Oyun Türleri
Microsoft Flight Simulator

Örnekler: Microsoft Flight Simulator, Euro Truck Simulator, Farming Simulator, Bus Simulator, Train Simulator, Simcity

PLATFORM: Oyun türleri içinde en çok dikkat çeken oyunlardır. Bu tür oyunlar büyük küçük, yaşlı genç büyük bir kitleye hitap eder. Oyunda çeşitli engeller aşılarak ve bölüm bölüm ilerlenir. Çoğu kişi Süper Mario oyununu oynamasa bile ismini duymuştur. Bu oyun platform oyunlarına gösterilebilecek en iyi örneklerden birisidir.

Oyun Türleri
Angry Birds

Örnekler: Angry Birds, Super Mario, Prince of Persia, LEGO

SPOR: Futbol, Basketbol, Golf, Tenis gibi spor dallarının sunulduğu oyunlardır. Bu tür oyunların arkadaş grubuyla oynanması tek kişilik moddan çok daha eğlencelidir.

Oyun Türleri
FIFA 2015

Örnekler: FIFA, Pro Evolution Soccer, NBA2K15, Virtua Tennis

DÖVÜŞ: Şiddet ve korku unsurları içeren dövüş tekniklerinin kullanıldığı oyunlardır. Genellikle +18 yaş içindir.

Oyun Türleri
Mortal Kombat

Örnekler: Mortal Kombat, Street Fighter, Sleeping Dogs, Remember Me

ZEKA: Mantıksal, matematiksel ve eğitsel amaçlı oyunlardır. Oyuncu zekasını kullanarak bulmacaları çözer.

Oyun Türleri
Portal II

Örnekler: Portal

YARIŞ: Otomobil, motosiklet vb. yarışlarından esinlenilmiş simülasyon tarzı oyunlardır. Hız tutkusu olan oyuncular için idealdir. Gerçek hayatta uygulanması  ölümcül tehlikeler içeren hızlı araç kullanmak  tehlikesi bu oyunlarla tehlikesiz hale gelebiliyor. Yolda değil pistte yarışın! veya Sokaklar yarış pisti değildir! temasından yola çıkarak hız yapmayı seven oyuncuların yarış oyunlarına yönelmesi tavsiye olunur.

Oyun Türleri
Need For Speed

Örnekler: Need for Speed, Formula 1, Colin McRae Rally, The Crew, Nascar, Grid

FPS (First Person Shooter): Oyun karakterinin gözünden oyuna dünyasına bakılır.  Birinci Şahıs Nişancı oyunu olarak adlandırılır. Görsel ortam ön plandadır. Doğrudan oyuncunun gözünden görsellik yaşanır. Bu durum daha gerçekçi bir deneyim sunar. Genellikle savaş oyunlarında bu tür tercih edilir.

Oyun Türleri
Crysis 3

Örnekler: Call of Duty, Battlefield, Crysis, Half Life, Halo, Doom, Wolfenstein, Call of Juarez, 

TPS (Third Person Shooter): Oyun karakterinin arkasından geniş bir kamera açısından oyun dünyasına bakılır. Üçüncü Şahıs Nişancı oyunu olarak adlandırılır. Oyun karakteri ön plandadır. Tamamiyle kontrol edilebilir. En popüler oyunlardan olan GTA Serisi bu tür oyunlardandır.

Oyun Türleri
Max Payne 3

Örnekler: Assassin’s Creed, GTA V, Max Payne, Batman

RPG (Role Playing Game): Rol yapma oyunudur. Oyuncular karakterle özdeşleşir. Oyun karakterinin dış görünüşünden gelişimine, verdiği kararlardan oyunun akışına oyuncular karar verir. Bu tür oyunlar aşırı derecede bağımlılık yapabilir. Oyuncular karakterlerini geliştirdikçe daha fazla haz duymaya başlar ve bu gelişimi sürekli devam ettirmek isterler. Oyuncular arasında karakter veya materyal satışı yapılabildiği için ticari boyutu da olan oyunlardır. Genellikle online olarak internet üzerinden oynanırlar.

Oyun Türleri
World of Warcraft

Örnekler: Dark Souls, Diablo, Elder Scrolls, Knight Online, Metin 2, Final Fantasy, World of Warcraft 

4 Yorum

  1. Orçun Yiğit

    Benim favorim Aksiyon-Macera tarzı oyunlar. GTA Serisinin kalitesi tartışılmaz ve en çok tutulan oyun türü olduğunu düşünüyorum. Sebebini de sunduğu açık ve özgür dünya özelliğine borçlu olduğunu düşünüyorum. FPS’de ise Call of Duty, Medal of Honor, Crysis ve FarCry serileri türü sevdirmekle kalmıyor, oyunun sunduğu ortam sayesinde gerçekle sanal dünya arasında bir deneyim yaşıyorsunuz. Yalnız futbol oyunları sürekli dar bir çerçevede kalıyor. Her sene çıkan FİFA ve PES gibi oyunlar birkaç değişiklikle oyunculara sunuluyor. Gelişen grafik motorları sayesinde grafik kalitesi artsa da genel hatlar aynı kalıyor

  2. Hayrullah

    Oyunlar içerisinde GTA serisi en iyisi bence. Aksiyon, macera, açık dünya… Akla gelebilecek ne varsa hepsini oyunculara cömertçe sunuyor.

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir