26 Temmuz 2017, Çarşamba, 9:18

Afgan Kızı Sharbat Gula (Şerbet Gula)

Fotoğrafı 1985 yılında National Geographic dergisine kapak olan Afgan Kızı Sharbat Gula’nın hikayesinden bahsetmek istiyorum.

1979-1989 yılları arasında gerçekleşen Afganistan ile Sovyetler Birliği arasındaki savaşın ve mültecilerin simgesi olan Afgan Kızı Sharbat Gula (Şerbet Gula) keskin bakışları ve zümrüt yeşili gözleriyle hafızalara kazınmıştır. 
 
Gula’nın bu fotoğrafı Steve McCurry tarafından 1984 yılında çekilmiş ve National Geographic 1985 yılı Haziran sayısının kapağında yer almıştır. Dünya’da en çok bilinen fotoğraflardan biridir.
 
Afgan Kızı-Sharbat Gula (Şerbet Gula) | Netten Yazar
Afgan Kızı-Sharbat Gula (Şerbet Gula) | Netten Yazar
 
1972 doğumlu Gula savaş sırasında ailesini kaybetmiş ve Pakistan’da bir mülteci kampına yerleştirilmiştir. Fotoğrafı çekildiğinde 12 yaşında bir öğrenciydi. Afgan Kızı Sharbat Gula‘nın kimliği uzun bir süre belirsizliğini korudu. Fotoğrafçı Steve McCurry fotoğrafını zor şartlar içinde çekebildiği bu gizemli Afgan kızı Sharbat Gula’ya na tekrar ulaşabilmek için çok uğraştıysa da bunu başaramamıştır.
 
17 yıl sonra 2002 yılında National Geographic ekibi yoğun ve zorlu çalışma başlatmış, Pakistan’daki mülteci kampını ziyaret edip bu kızı tanıyan kişilere ve sonunda Gula’ya ulaşmıştır. Gula savaş bittikten sonra 1992 yılında ülkesi Afganistan’a dönmüş, evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. 
 
Afgan Kızı-Sharbat Gula (Şerbet Gula) | Netten Yazar
Afgan Kızı-Sharbat Gula (Şerbet Gula) | Netten Yazar
Afgan Kızı Sharbat Gula’nın 1984 yılında (12 yaşında) ve 2002 yılında (30 yaşında) çekilen fotoğrafları
 
Topladıkları verilerle Gula’ya ulaşan ekip, fotoğrafın “göz irisinin biyometri teknolojisi” ile incelenmesi sonucu, ulaştıkları kişinin gerçekten Afgan kızı Sharbat Gula olduğunu tespit etmiştir. Geçen yıllar ve yaşadığı coğrafya Afgan kızı Sharbat Gula’yı çok değiştirmiştir. National Geographic 2002 Nisan sayısında Gula’nın hikayesi yayınlanmış, 2002 Mart ayında ise kendisini konu alan bir belgesel çekilmiştir.

Belgesel

 

Gizemli Afgan Kızı Sharbat Gula’nın sarsıcı bakışları kimine göre Afganistan’da kadın olmanın zorluğunu, kimine göre savaşın karanlığının umutsuz bıraktığı bir çift gözü, kimine göre ise zamanın acımasızlığını simgelemektedir. 

3 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir